Litwini obchodzili w Sejnach - 92. rocznicę proklamowania niepodległości Litwy. To najważniejsze święto narodowe Litwinów. Litwa proklamowała niepodległość 16 lutego 1918 roku jako republika. Akt niepodległości podpisało 20 sygnatariuszy litewskiego Parlamentu, wzorując się na doktrynie prezydenta Wilsona o "Odbudowie Niepodległych Państw". Ustanowiono symbole narodowe - flagę, herb, hymn, wyznaczono terytorium, struktury państwa oraz stolicę. W niedzielę uroczystości rocznicowe odbyły się w „Domu Litewskim” z udziałem władz polskich i litewskich. Odbyła się, część oficjalna i występy litewskich solistów Opery Wileńskiej.
Sejny - obchody 92 rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę.
Autorski blog regionalny " NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH " promujący tą urokliwą krainę nieprzerwalnie już ponad 15 lat, pisaną obiektywem fotograficznym wraz z krótkim na temat tekstem. Warto tutaj zajrzeć, na moment, na dłużej - fotograficznie polecam. Zapraszam autor zdjęć - artysta fotograf Leszek Przeborowski.
21 lutego 2010
Śnieg na dachu - obfite opady śniegu, z jakimi mamy do czynienia w tym roku stanowią zagrożenie, jednak po okresie opadów przychodzi czas zalegania tego śniegu bądź jego topnienia i nikt już o nim w sensie zagrożenia nie pamięta. A czy zdajemy sobie sprawę z tego, ile ten śnieg na naszym dachu waży? Zbyt gruba warstwa białego puchu może doprowadzić nawet do zarwania dachu. A może da się czymś zabezpieczyć przed takimi wypadkami.
Źródło:http://www.e-izolacje.pl
20 lutego 2010
Las spowity w śnieżnym pyle wygląda niezwykle bajkowo, lecz duże opady śniegu często przyczyniają się do okiści - czyli łamania się gałęzi drzew i krzewów pod ciężarem grubej warstwy mokrego śniegu, jaka osiadła na roślinach. Najbardziej narażone na okiść są lite drzewostany sosnowe, rosnące na żyznym siedlisku, posadzone w dużym zwarciu. Okiść może spowodować duże szkody zwłaszcza w niepielęgnowanych młodnikach. Należy mieć na uwadze, że intensywnie padający śnieg mógł nadwyrężyć i uszkodzić drzewa. Leśnicy proszą, więc o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie.
Źródło:http://www.jezioro.com.pl/artykuly
Ścięte drzewo musi być opatrzone tzw. cechówką – specjalną plastikową tabliczką, i dokumentem wystawionym przez leśniczego. Cechówka trwale umieszczona na pozyskanym drewnie, na której jest znak graficzny, literowy lub cyfrowy oraz kolejny numer sztuki albo numer stosu drewna w celu potwierdzenia legalności pozyskania. Od 1988 roku do odbioru drewna w Lasach Państwowych stosuje się numerator, gdzie cecha drewna zostaje zastąpiona przez plastikową tabliczkę z kolejnym numerem sztuki i numerem jednostki organizacyjnej -nadleśnictwa i leśnictwa.
Źródło:http://www.lp.gov.pl/media
Ścinka drzewa to w lesie naturalna kolej rzeczy. Materialne dary lasu były kiedyś najważniejszą wartością płynącą z posiadania drzewostanów. Dziś są podstawą funkcjonowania gospodarki leśnej, ale nie przesłaniają leśnikom innych funkcji pełnionych przez las. Dzięki prowadzonej racjonalnie gospodarce leśnej lasów przybywa, rosną też ich zasoby drzewne.
Źródło:http://www.lp.gov.pl/media
14 lutego 2010
Ślady przyrody. Najprościej jest obserwować tropy zwierząt, czyli pozostawiony przez nie odcisk wewnętrznej strony stopy składający się np. z pazurów i palców, opuszek (nagich zgrubień skóry z gruczołami zapachowymi), kopyt i racic. Pozostawione w zimie na śniegu lub odciśnięte na wilgotnym podłożu są jak odciski palców u człowieka, po których można zidentyfikować nie tylko gatunek, ale także często konkretnego osobnika. Przemierzając pola, łąki i lasy natkniemy się na pewno na wiele śladów pozostawionych przez dzikich mieszkańców.
Źródło:http://www.przyrodapolska.pl
6 lutego 2010
"Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy jest niedługa zima" - powiada stare, ludowe przysłowie, inne przestrzega: "Na luty wdziej dobre buty". Luty nie tylko w przysłowiach, ale i w przyrodzie jest zapowiedzią nadchodzącej wiosny, której zbliżanie się doskonale czują mieszkańcy puszczy i lasu, choć wciąż leży śnieg, a noce są wciąż długie i w dalszym ciągu mroźne. Największym problemem, szczególnie małych zwierząt, jest zdobycie odpowiedniej ilości pokarmu, bowiem śnieg przykrył większość tego wszystkiego, co nadaje się do zjedzenia, a czas poszukiwań pożywienia w zimie jest bez porównania krótszy niż latem.
Źródło:http://www.przyrodapolska.pl
Izba Regionalna „Dawna Wieś” w Zelwie. W zacisznym letnisku na północnych krańcach Puszczy Augustowskiej stoi drewniana chata, w której czas się zatrzymał. Twórca wystawy, Dariusz Piekut, zgromadził ponad 200 eksponatów - przedmiotów powszechnie używanych w gospodarstwie domowym przed stu laty. Podczas pokazu zwiedzający poznają tajniki wiejskich zajęć: obróbki żelaza, plecionkarstwa, przędzenia i tkania. Piecze się tu chleb i kręci powrozy, a potem tańczy przy dźwiękach akordeonu. Można także wybrać się na przejażdżkę saniami lub zaprzęgiem konnym po Puszczy Augustowskiej.
Źródło:http://www.pascal.pl/atrakcja
Subskrybuj:
Posty (Atom)