Autorski blog regionalny " NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH " promujący tą urokliwą krainę nieprzerwalnie już ponad 15 lat, pisaną obiektywem fotograficznym wraz z krótkim na temat tekstem. Warto tutaj zajrzeć, na moment, na dłużej - fotograficznie polecam. Zapraszam autor zdjęć - artysta fotograf Leszek Przeborowski.
29 sierpnia 2010
Drewniana kładka na jeziorze.
Na brzegach jeziora głównie na prywatnych działkach i nie tylko, z trzcin wyrastają malownicze kładki. Kładka jest elementem zagospodarowania turystycznego wód jezior i rzek. Ich istnienie może, w skali całego zbiornika, ograniczać dewastację przybrzeżnej roślinności. Łodzie dobijające w dowolnych miejscach do brzegów powodowałyby niszczenie roślin wodnych na wielu odcinkach linii brzegowej. Niektóre kładki są prowizoryczne, usytuowane między pięknymi, wysokimi drzewami rosnącymi nad samym brzegiem. Kładki nie tylko pozwalają zbliżyć się do wody, jak również z nich korzystają okoliczni wędkarze łowiąc głównie leszcze, liny i płocie na wędki spławikowe. Nie ulega, przeto najmniejszej wątpliwości, że kładka jest urządzeniem wodnym, a wobec tego korzystanie z niej jest ciekawą formą spędzenia wolnego czasu wśród otaczającej ją przyrody.
Źródło: http://www.wigry.win.pl oraz informacje własne.
24 sierpnia 2010
Spektakl „Drzewo” na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego można było obejrzeć w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie, w gospodarstwie profesora Andrzeja Strumiłły. W inscenizacji i reżyserii Stefana Szmidta wzięli udział znani aktorzy, m.in. Ewa Gorzelak, Sylwester Maciejewski, Zdzisław Wardejn, Stanisław Brudny i Tomasz Mędrzak. Spektakl przygotowała Fundacja Kresy 2000 z Nadrzecza koło Biłgoraja. Dramat „Drzewo” opowiada o człowieku, który broni stare drzewo przed ścięciem. W miejscu, gdzie rośnie, ma przebiegać autostrada. Spektakl porusza aspekty łączące dzieje człowieka z naturą. Drzewo, które ma zostać ścięte było, bowiem świadkiem wielu historii i wydarzeń. Głównym celem tej sztuki jest pobudzenie do autentycznej debaty. Autor dramatu zapytany o tematykę "Drzewa" odpowiada: Stoi drzewo, a pod drzewem dzieje się Polska. Godne podkreślenia są również walory artystyczne spektaklu. Cała akcja spektaklu działa się na i pod ogromnym wiekowym modrzewiem na dziedzińcu profesora Andrzeja Strumiłły, co robiło niesamowite wrażenie i potęgowało autentyczność dramatu. Wyjątkowe przedstawienie teatralne. Wyjątkowe, bo odgrywane na drzewie i pod nim. Nie na scenie, tylko w naturalnych warunkach przyrody.
Źródło:http://www.radio5.com.pl oraz informacje własne.
18 sierpnia 2010
DNI PUŃSKA - ZIELNA 2010.
Zielna – to święto Matki Boskiej Zielnej w Puńsku, które jest głównym odpustem parafialnym. Do miasteczka przybywają setki osób z okolicznych parafii i z najodleglejszych zakątków Polski. W Puńsku tego dnia prezentują się miejscowe i przybyłe z Litwy zespoły folklorystyczne. Swoje prace prezentują również twórcy ludowi. Na Zielnej w procesji bierze udział dużo osób. Jeszcze nie zanikła tradycja niesienia chorągwi i ołtarzyków. Najważniejszą część procesji stanowią wieńce dożynkowe. Są one wyrazem podziękowania Bogu za łaskę i pomoc oraz prośbą dobrego urodzaju na następny rok. Jarmark Zielnej w Puńsku staje się coraz szerzej znany, chętnie przyjeżdżają turyści z głębi Polski i zza granicy. Podczas Zielnej odbywa się w Puńsku jarmark twórców ludowych, w jarmarku udział biorą nie tylko twórcy miejscowi, ale również goście z innych miejscowości Polski, Litwy, Łotwy. Na jarmarku można kupić tkaniny, hafty, ceramikę, wyroby z drewna i gliny, wycinanki, koszyki i inne przedmioty. Można również zasmakować litewskiego chleba, pysznych ciast, słodkiego miodu. Po Sumie orkiestra prowadzi pochód zespołów z kościoła na scenę nad jezioro Punia, tam prezentowane są występy miejscowych zespołów ludowych. Organizatorami XXVII Jarmarku Folklorystycznego byli: Urząd Gminy Puńsk, Dom Kultury Litewskiej w Puńsku, Stowarzyszenie Litwinów w Polsce, Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce, Litewskie Centrum Kultury Ludowej w Puńsku i inni.
15 sierpnia 2010
Rejsy statkiem „Kameduła” po jeziorze Wigry. Rejs statkiem „Kameduła” to doskonały pomysł na poznanie jeziora Wigry, którego uroki podziwiał również papież Jan Paweł II. Godzinny rejs Szlakiem Papieskim to propozycja dla turystów w każdym wieku – przede wszystkich dla tych, którym nieobojętne jest piękno przyrody i nowe doznania. Goście, którzy chcieliby zobaczyć inne – równie piękne zakątki tego rejonu, mogą skorzystać z oferty specjalnej. Statek na życzenie klientów może popłynąć specjalnie wybraną trasą. Jednorazowo statek zabrać może do 40 osób.
Źródło: http://www.turystyka-augustow.pl
Żaglówka na Wigrach. Do turystyki wodnej udostępnionych jest 8 jezior, z których do uprawiania sportu żeglarskiego nadaje się jezioro Wigry. Jest ono znakomitym miejscem dla małych żaglówek. Nad Wigry przyciąga żeglarzy cisza, naturalne krajobrazy i wciąż niezbyt wielka liczba pływających jachtów. Jezioro ma ciekawy kształt i zróżnicowany charakter brzegów. Pewnym utrudnieniem dla żeglarzy może być zmienność kierunków wiatrów oraz liczne płycizny. Od lat odbywają się na tym jeziorze regaty.
Źródło: http://www.wigry.win.pl
Windsurfing. Na Suwalszczyźnie żeglarstwo na desce jest formą aktywności ruchowej mogącą przynieść wiele satysfakcji, przyjemności i dobrej zabawy osobom, które ją uprawiają. Zazwyczaj ci, którzy raz spróbują tego sportu, „łapią bakcyla” i nie rezygnują z jego uprawiania. Najtrudniejszym etapem nauki pływania na desce z żaglem są pierwsze kroki - opanowanie podstaw żeglowania. Zdarza się, że ktoś, kto próbuje sam nauczyć się windsurfingu a nie posiada potrzebnych do tego celu wiadomości i wskazówek zniechęca się do tego sportu.
Źródło: http://www.windsurfing.pl
10 sierpnia 2010
Festiwal Sera 2010 w Wiżajnach.
Festiwal Sera odbył się już po raz czwarty w niedzielę w Wiżajnach. W parku gminnym można było kupić nie tylko smaczne i naturalne sery, ale również miody i inne regionalne smakołyki. Prezentowanymi produktami zachwycają się głównie turyści. Są pyszne, swojskie i przede wszystkim zdrowe. Festiwal Sera, to impreza plenerowa polegająca na promowaniu żywności oryginalnej, produkowanej w sposób niespotykany w innych miejscach na świecie, żywności tradycyjnej, zdrowej i niestety zagrożonej zniknięciem. Publicznością Festiwalu są zarówno mieszkańcy powiatu suwalskiego jak i grupy widzów z całej Polski przebywający na Suwalszczyźnie w ramach wakacyjnego wypoczynku. Współorganizatorami festiwalu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Powiat Suwalski, Urząd Gminy w Wiżajnach.
Źródło: http://www.radio5.com.pl
5 sierpnia 2010
GALERIA W ZELWIE. We wsi jadąc w kierunku Gib obok piaszczystej leśnej drogi można zobaczyć nie lada ciekawostkę. Na podwórku jednego z gospodarstw zobaczymy galerię sztuki – można powiedzieć – naturalnej. Mieszkaniec tego domu przez lata gromadził liczne zbiory, umieszczając je na górce obok swojego domu. Swoją pasję realizuje właśnie w taki sposób. Rozmaite ule, wiatraki, narzędzia rolnicze, stare żeliwne garnki, domki dla ptaków, grzybki oraz bociany i żurawie wyciosane z drewna stoją obok siebie tworząc przestrzenną ciekawą instalację. Zwiedzać galerię można za zgodą gospodarza, który oprowadzając po galerii barwnie opowiada o swojej kolekcji.
2 sierpnia 2010
Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach.
Klasztor Wigierski jest wizytówką Suwalszczyzny i najbardziej kojarzony z tym rejonem Polski. Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach, położony jest nad jeziorem Wigry. Początki tego cennego zabytku sięgają XVII w. Kiedy to w 1667 r. król Polski Jan Kazimierz przekazał wyspę wraz z wybudowanym na niej pałacem myśliwskim zakonowi konplementacyjnemu kamedułów, którzy dostosowali to miejsce do swoich potrzeb, wybudowali kościół, kaplicę i budynki gospodarcze. W 1796 r. ich dobra zostały skonfiskowane przez władze pruskie, a cztery lata później zakonników wypędzono. Po II wojnie światowej w czasie, której obiekt został doszczętnie zrujnowany. Klasztor odbudowano. Obecnie jest to siedziba parafii, mieści się tu także Dom Pracy Twórczej. W 1999 roku na Wigrach przybywał Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki, stąd też dodatkowo przybywają pielgrzymi by obejrzeć pokoje gościnne, w których przebywał. Jest to perła suwalskiego pejzażu i architektury, mająca niemałe znaczenie dla ruchu turystycznego w tej części kraju.
Źródło http://www.wigry.org/
Subskrybuj:
Posty (Atom)