Autorski blog regionalny " NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH " promujący tą urokliwą krainę nieprzerwalnie już ponad 15 lat, pisaną obiektywem fotograficznym wraz z krótkim na temat tekstem. Warto tutaj zajrzeć, na moment, na dłużej - fotograficznie polecam. Zapraszam autor zdjęć - artysta fotograf Leszek Przeborowski.
29 kwietnia 2017
Jezioro Berżnik (Berżniak), czyli piękno wody podczas silnego wiatru tego rynnowego akwenu.
Piękno naszych jezior ma w sobie coś niezwykłego. Człowieka od dawnych czasów pociągał urok wód. Dzięki specyficznym warunkom, w jakich powstały, każde z nich jest inne i każde ma sobie tylko właściwy czar. Jezioro Berżnik, zwane też Berżniak położone jest na wysokości 129,4 m n.p.m., ma 81 ha powierzchni, największa głębokość 38,8 m, długość 2460 m. Szerokość dochodzi do 630 m, długość linii brzegowej wynosi 6485 m. Klasa czystości II. Jest to malownicze polodowcowe jezioro rynnowe, o nieco esowatym kształcie otoczone licznymi wzniesieniami z, których można podziwiać piękne widoki. Jezioro posiada piaszczyste miejscami kamieniste dno. Zbiornik jest dostępny, choć dostęp do wody nieco utrudnia pas trzciny. Występują w nim takie gatunki ryb jak: płoć, wzdręga, okoń, leszcz, lin, szczupak, sielawa, węgorz. Na jeziorze znajduje się nieduża wyspa i dwa pagórkowate półwyspy. Otoczone jest olszynami nad, którymi bytują bobry. Zbiornik jest objęty strefą ciszy. Jakże odmiennie przedstawia się jezioro Berżnik podczas silnego wiatru w porównaniu z cichym letnim dniem. Zmieniały się czasy i ludzie, piękno jeziora pozostało to samo. Tak samo wabi ku sobie szerokie rzesze miłośników przyrody, oszałamia swą urodą, w której drzemie moc jeziora w najogólniejszym ujęciu.
20 kwietnia 2017
Kwiecień i jego koloryt na Suwalszczyźnie, jako aspekt wiosenny tej urokliwej krainy.
Kwiecień jest miesiącem kwitnienia, jak to zresztą wynika wprost z jego nazwy. W lasach liściastych liście powoli się rozwijają, lecz za to w pełni rozkwitu są teraz wszystkie rośliny runa leśnego. Masowo kwitnie w tym czasie: błękitna przylaszczka, białe zawilce, niebieskie miodunki, różowy łuskiewnik - bezchlorofilowa roślina pasożytnicza oraz zapylana przez ślimaki śledziennica skrętolistna. Również powoli budzi się do życia świat owadów. Kwiecień jest miesiącem powrotu bocianów. Sarny zmieniają „strój” zimowy na letni. Spotkać można owocniki pierwszych wiosennych grzybów, czarkę szkarłatną i piestrzenicę kasztanowatą. Miesiąc ten jest na ogół chłodny w ciągu dnia jest ciepło, poranki, wieczory i noce są zimne. Decydujące o pięknie i osobliwości tej krainy wiosenne jeziora są jeszcze zimne. Trwa w nich cyrkulacja wiosenna, czyli woda miesza się na całej głębokości. Pomimo różnej wielkości, głębokości, kształtu łączy je pierwotne i naturalne piękno. Malownicze rzeki toczą swe wiosenne wody przez tą bajkową krainę. Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku, dlatego korzystajmy jak najwięcej z jej naturalnych walorów na urokliwej Suwalszczyźnie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)