Autorski blog regionalny " NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH " promujący tą urokliwą krainę nieprzerwalnie już ponad 15 lat, pisaną obiektywem fotograficznym wraz z krótkim na temat tekstem. Warto tutaj zajrzeć, na moment, na dłużej - fotograficznie polecam. Zapraszam autor zdjęć - artysta fotograf Leszek Przeborowski.
22 lutego 2014
Urok nadchodzącego przedwiośnia w lutym na „polskim biegunie zimna” - Suwalszczyźnie.
Po okresie tegorocznej zimy na „polskim biegunie zimna” - Suwalszczyźnie już prawie nie ma śladu. Zachował się jeszcze lód na jeziorach, który wkrótce też odejdzie do historii. Temperatury nawet jak na miesiąc luty są coraz wyższe, chociaż trwa jeszcze kalendarzowa zima, a przyroda w tempie ślimaka winniczka powoli budzi się do życia. Przedwiośnie to charakterystyczna dla polskiej strefy klimatycznej uzupełniająca się pora roku. Charakteryzuje się dość dużymi zmianami temperatur pomiędzy dniem i nocą przy ziemi oraz w powietrzu, gdyż dzień jest już długi. Jest okresem dodatnich temperatur powietrza, podczas gdy ziemia dopiero co rozmarza. Słońce stoi wysoko na niebie i mocno grzeje, występuje mało dni z dużym zachmurzeniem, a powierzchnia gruntu jest odsłonięta zarówno poprzez brak okrywy roślin zielonych, jak i brak liści krzewów i drzew. Dla przedwiośnia charakterystyczna jest również intensywna zmienność pogodowa, raz jest słońce a raz deszcz. Już wkrótce rozpoczną się przemiany w przyrodzie i pojawią się pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny. Uważni obserwatorzy przyrody zaobserwowali już przelatującego nad okolicą żurawia oraz bociana. Przyroda na Suwalszczyźnie ma bowiem swój własny rytm, a przyrodniczy nowy rok rozpoczyna się od przedwiośnia, które właśnie wyjątkowo przychodzi nawet w lutym.
15 lutego 2014
Wernisaż wystawy - „Czas zatrzymany” - autor Witold Jurkiewicz. Biała Synagoga - Sejny.
W Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy „Czas zatrzymany” autorstwa Witolda Jurkiewicza artysty fotografa pochodzącego z Olecka. Zaprezentowane zdjęcia i sceny rodzajowe wykonane były podczas podróżowania po pograniczu Polski, Litwy, Białorusi oraz Ukrainy. Fotogramy prezentują historię różnych społeczności, często już dawno nie istniejących, a są to fotografie z bogatego prywatnego archiwum autora, które nigdy wcześniej nie były wystawiane. Podczas wernisażu autor w gronie oglądających dzielił się doświadczeniem wykonywanych przez siebie twórczych fotografii. Z wielką pasją autor celebruje motywy czerpane prosto z życia, fotografując zwykłych ludzi, najczęściej w ich niezwykłych sceneriach, to dla Witolda Jurkiewicza niewyczerpane źródła inspiracji. Z aparatem fotograficznym zbliża się w sposób serdeczny, przenikliwy i jednoczący z pięknem każdego skrawka ziemi i jej architekturą, przy których zatrzymuje się najczęściej. Posiada także nieprzeciętny dar wyszukiwania ciekawych motywów - architektury i jej fragmentów. Po wernisażu odbył się pokaz slajdów wzbogacony interesującym komentarzem autora. Witold Jurkiewicz od 1985 r. należy do ZPAF, w którym pełnił funkcję prezesa Zarządu Okręgu Toruńsko – Bydgoskiego od 1996 do 2008 roku. Z Toruniem i Bydgoszczą związany jest zawodowo. Od 1987 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne z fotografii w Zakładzie Plastyki Intermedialnej na kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jest laureatem dyplomu i medalu im. Jana Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie fotografii na 50 lecie ZPAF. Otrzymał też Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Fotografii we Wrocławiu, Krakowie, Muzeum Okręgowym w Toruniu i Bydgoszczy. Wystawę fotografii „Czas zatrzymany” Witolda Jurkiewicza można oglądać w Białej Synagodze w Sejnach przez miesiąc.
Źródło: http://www.pogranicze.sejny.pl/ oraz informacje własne
8 lutego 2014
Submisja „Drewno Podlasia i Mazur 2014”. Drewno z certyfikatami FSC i PEFC.
Drewno spełniające najwyższe normy jakości zostało przygotowane na składnicy Nadleśnictwa Płaska (RDLP Białystok) w ilości 526,82 m3 na kolejnej II submisji drewna cennego i tartacznego „Drewno Podlasia i Mazur 2014”. Submisja drewna jest formą sprzedaży, która umożliwia swobodne i dokładne obejrzenie surowca drzewnego, zastanowienie się nad wyborem konkretnych sztuk (losów) i określenie własnej oferty (ceny). Tu trafił surowiec najlepszy z najlepszych z Puszczy Augustowskiej, Boreckiej, Knyszyńskiej, Kurpiowskiej, Piskiej i Rominckiej. Leśnicy przygotowując submisję, od początku starają się, aby surowiec był odpowiednio przygotowany - ułożony na drewnianych podkładach, oczyszczony ze śniegu, odpowiednio przycięty i zabezpieczony tzw. „esami” przed pękaniem. Tak wyeksponowany będzie mógł być dokładnie oceniony przez potencjalnych nabywców. Na składnicy drewna zostały wyeksponowane takie gatunki jak: sosna - 232 szt., dąb - 158 szt., brzoza – 145 szt., olsza -123 szt., lipa - 15 szt. jesion - 12 szt., klon - 2 szt. Razem 687 sztuk (losów), które to następnie trafią z aukcji do producentów oklein, dębowych beczek dla winnic, wyposażenia jachtów, kosztownych mebli. Drewno oferowane przez Nadleśnictwa (RDLP Białystok) jest produktem certyfikowanym, co potwierdzają certyfikaty FSC i PEFC, w których gospodarka uwzględnia zasady ochrony środowiska, aspekty społeczne i ekonomiczne. Głównym celem submisji jest promocja drewna, jako surowca cennego, który jest również niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko”, w harmonii z tym, co naturalne i zdrowe. A drewno jest najbardziej naturalnym, zdrowym i przyjaznym materiałem dla człowieka.
Źródło: http:// www.bialystok.lasy.gov.pl. oraz informacje własne.
Subskrybuj:
Posty (Atom)