Autorski blog regionalny " NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH " promujący tą urokliwą krainę nieprzerwalnie już ponad 15 lat, pisaną obiektywem fotograficznym wraz z krótkim na temat tekstem. Warto tutaj zajrzeć, na moment, na dłużej - fotograficznie polecam. Zapraszam autor zdjęć - artysta fotograf Leszek Przeborowski.
30 kwietnia 2015
Przed majówkowy krajobraz malowany kwitnącą śliwą, czyli Wiosna w pełni.
Wiosna w pełni, majówka już się zaczyna wraz z przyrodą i jej własnym rytmem. Z każdymi cieplejszymi promieniami słońca, coś zmienia się i pięknieje w oczach, budząc w nas nieopisany naturalny zachwyt. W przebudzonej do życia wiosennej przyrodzie drzewko śliwy mirabelki staje się bardzo dekoracyjnym akcentem i zachwyca swym obfitym kwitnieniem. Przebrane w białe delikatne kwiaty, stara się oddać pszczołom miodnym jak najwięcej wiosennego pożytku. Odurzająca woń kwiatów przyciąga również motyla, gdzie jego skrzydła mocno kontrastują na białym tle. Te pożyteczne drzewa jakimi są niedocenione śliwy mirabelki rosną przy drogach, w okolicach pól, lasów i łąk, zarówno dziko rosnące jak i sadzone. Zanim inne drzewa owocowe otulą biało różowe obłoki delikatnych kwiatów a leśne polany i łąki zamienią się w barwne kobierce, wtedy chcąc poznać urodę i moc kwitnących drzewek warto wybrać się na wycieczkę po urokliwym krajobrazie w, którym rosną śliwy mirabelki, a majówka będzie udana.
24 kwietnia 2015
Porosty - zwiastuny czystego powietrza, czyli ciekawy świat małych żywych organizmów.
Zwykle uchodzą naszej uwadze pośród innej roślinności ale czasem warto im się przyjrzeć z bliska. Ponieważ są organizmami żywymi, gatunkiem wskaźnikowym inaczej bioindykatorem (biowskaźnikiem) służącym do oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza. Porosty są to małe niewielkie organizmy składające się z dwóch, ściśle ze sobą związanych komponentów: zielonych komórek glona otoczonych strzępkami grzyba. Pomimo dość ciekawej i prymitywnej budowy, główną cechą jest wielka różnorodność form i kształtów. Wyodrębniane są zwykle trzy typy morfologiczne plech: skorupiasta, listkowata i krzaczkowata. Ochroną prawną w kraju objęte jest 178 gatunków, a 27 objętych jest ochroną częściową. Mogą rosnąć na ziemi, na kamieniach, na korze i gałęziach drzew. Są odporne na niską i wysoką temperaturę, brak wody, złą glebę, nie znoszą tylko zanieczyszczenia powietrza. Często nie docenia się roli porostów w funkcjonowaniu ekosystemów, a przecież odgrywają one w przyrodzie niezwykle ważną rolę organizmów pionierskich, gdzie obserwując te małe żywe organizmy dowiemy się o stanie naszego środowiska i zadbamy o kondycję naszej ojczystej przyrody.
15 kwietnia 2015
Wiosenne sadzenie lasu dla przyszłych pokoleń, czyli zielonym do góry i dla natury.
W kwietniu kiedy wszystko budzi się do życia jest to czas, kiedy leśnicy sadzą drzewka. Posadzony młody las sosny, świerka, brzozy, dębu, modrzewia, lipy od tej pory nazywa się uprawą. Taka różnorodność w zgodzie z naturą zagwarantuje, że w przyszłości nasze lasy będą zdrowe i odporne na zmieniające się warunki klimatyczne. Około 15 - 30 lat temu w czasach, kiedy nikt nie słyszał o ZUL - ach (Zakład Usług Leśnych) było normą, że to młodzież szkolna sadziła las, ja również też to wykonywałem, a sadzonkami wtedy były sosna i świerk. Naszą pracę leśną nadzorował gajowy (obecnie jest to podleśniczy) a z ramienia szkoły nauczyciel. Wtedy to posadzony młody las obecnie bardzo urósł i miewa się doskonale. Obecnie lasy w Polsce zajmują 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Las stwarza bardzo korzystny klimat dla naszego zdrowia ze swoim naturalnym bogactwem przyrodniczym posiadając niezaprzeczalne walory turystyczne, rekreacyjne jak i poznawczo - edukacyjne. Zatem sadząc las teraz i w przeszłości dajemy swoją małą zieloną cząstkę siebie dla przyszłych naturalnych pokoleń lasu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)