15 marca 2023

Przedwiośnie meteorologiczne na Sejneńszczyźnie jak w przysłowiowym "W marcu jak w garncu".    Temat przedwiośnia wraca co roku do nas jak bumerang wraz z jego początkiem, a mimo to za każdym razem budzi w nas bardzo miłe skojarzenia. Za przedwiośnie przyjmuje się okres roku na styku zimy i wiosny, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 0 a 5 °C. Zima czaruje już ostatnimi marcowymi siłami, gdzie śnieg zazwyczaj jego brak, był epizodem.  W jednym dniu, tak dla przypomnienia okrył jeszcze krajobraz na „polskim biegunie zimna" przypominając, że zima astronomiczna jeszcze trwa. Spadło kilka centymetrów mokrego śniegu, gdzie w następnych dniach zalegał  w północnych stronach terenu. 

    O zimie przypomina jeszcze lód pokrywający jeziora, który na większości akwenów jeszcze jest, to na skutek odwilży i słońca  staje  się niebezpieczny, kruchy i mało wytrzymały. Dzień jest coraz dłuższy, temperatura powoli rośnie. Generalnie przedwiośnie jest okresem dodatnich temperatur powietrza, podczas gdy ziemia dopiero rozmarza. Okres przedwiośnia charakteryzuje się wieloma intensywnymi przemianami w przyrodzie, czyli wschodów pierwszych roślin zielonych oraz budzenia się soków w roślinach wieloletnich. Właśnie największą wiedzę o zbliżającej się wiośnie czerpiemy z naszej przyrody, a jej oznaki związane z tym nowym cyklem życia natury od wieków bardzo nas cieszą.

    Dla przedwiośnia charakterystyczna jest również intensywna zmienność pogodowa np. jednocześnie pada deszcz  ze śniegiem i świeci słońce, czego przejawem jest dawne przysłowie ludowe „W marcu jak w garncu”. Przedwiośnie jest krokiem ku lepszemu, gdzie daje radość każdemu, lecz powoli i po swojemu dążąc do nowej pory roku Wiosny,  która rozpocznie się 20 marca (astronomiczna) o godz. 22:24 i potrwa 93 dni, zatem czekajmy  cierpliwie na naszej przedwiosennej Sejneńszczyźnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz