1 sierpnia 2023

I Historyczny Festiwal Jaćwieski Pera Sudinoi „Przybycie Jaćwingów” nad jeziorem Hańcza.



       W pięknych okolicznościach przyrody na terenie „Plaży Stara Hańcza” Suwalskiego Parku Krajobrazowego tuż obok malowniczego i najgłębszego  w  Polsce jeziora  Hańcza odbył się I Historyczny Festiwal Jaćwieski Pera Sudinoi "Przybycie Jaćwingów". To impreza plenerowa została zorganizowana przez Bractwo Pera Sudinoi „Synowie Jaćwieży” z  Suwałk,  Stowarzyszenie „Jasne Życie” oraz "Hnoss Silver Craft". W programie imprezy były pokazy rekonstrukcji rzemiosł dawnych, uzbrojenia, bitew, oraz turniej walk wojów.

      Odbyły się również  ciekawe prelekcje i wykłady dotyczące wczesnośredniowiecznej historii regionu. Uczestnicy festiwalu mogli powalczyć w  konkursach z nagrodami, m.in.: w turnieju  siłowym  na „Jaćwieskiego Mocarza”, turnieju łuczniczym, grach plebejskich, zręcznościowych , z wiedzy historycznej  oraz  z tzw. "Ścieżki Skirmunta" - edukacyjnej gry terenowej. Została zaprezentowana  inscenizacja przybycia Jaćwingów łodzią wiosłowo - żaglową (Drakkar) na ziemie Sudowskie. 

       Łódź o imieniu Mirasłava  przybyła do Starej Hańczy wraz z Wikingami Floty Jarmeryka II. Odbyły się zaręczyny legendarnego Jatviaga  Gunarieva - pierwszego wodza Jaćwingów z córką miejscowego wielmoży, oraz walka o dziewkę i władzę zazdrosnego sąsiada. W czasie trwania  festiwalu można  było skorzystać z możliwości przepłynięcia się po jeziorze Hańcza  dawną łodzią, zwaną „dłubanka”. Na festiwalu nie zabrakło  także artystyczno-folkowych stoisk „Sudovian Weyze”, oraz napoi chłodzących i dobrego jedzenia.

        Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingów podbił we wczesnym średniowieczu zakon krzyżacki.  I Festiwal Jaćwieski stanowi doskonałą okazję do pochylenia się nad bogatym historycznie dziedzictwem Suwalszczyzny, a dzięki niemu poznajemy szczegóły z życia Jaćwingów,  naszych tajemniczych sąsiadów sprzed wieków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz