9 grudnia 2023

Grudzień inspirowany naturą lasów, jezior, pól w ostatnim miesiącu roku na Ziemi Sejneńskiej.       W kalendarzu mamy jeszcze jesień (późną jesień) a na zewnątrz pora roku obejmująca okres między jesienią a zimą właściwą, czyli klasyczne grudniowe przedzimie. Słońce zatacza malutki krąg nad horyzontem, a dzienna pora dnia jest wyraźnie krótsza od pory nocnej. Astronomiczna zima rozpocznie się  22 grudnia o godzinie 4:27 i trwać będzie 89 dni.  Grudzień jest ostatnim miesiącem w roku, gdzie późno jesienna pora roku przechodzi w porę zimową wprawdzie nie zachęca do przebywania w plenerze za sprawą nieciekawej aury. 

       Ale pogoda zmienną jest są dni, gdzie grudniową porą warto choćby na krótko, zajrzeć do lasu, na łąkę, czy nad rzekę, jezioro, aby przekonać się, co w „trawie piszczy”, kiedy oczywiście mamy wolny czas.  Jak to mówią „nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani”.  Temperatury wyraźnie są już zimowe, świadczą o tym, że spadają znacznie poniżej zera.  Wegetacja roślin zostaje zatrzymana. Nad jeziorem, rzeką rośliny przybrzeżnych oczeretów szeleszczą obeschniętymi liśćmi i źdźbłami. 

        Powoli zmienia się zasadniczo wygląd naszego otoczenia. Pierwszy opad śniegu i mróz już był, który jak zawsze występuje dużo wcześniej w tym zakątku na polskim biegunie zimna. Wraz z nadejściem Bożego Narodzenia dnie przestają się kurczyć, a noce wydłużać, chociaż początkowo nie będzie to prawie zauważalne. Coraz częściej w grudniu chcemy wypoczywać czynnie, lub po to, by się trochę zrelaksować. Zatem Święta Bożego Narodzenia już za pasem, cieszmy się, każdy na swój sposób wtedy zima minie szybko jak co roku na klimatycznej Ziemi Sejneńskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz