13 lutego 2025

Lutowe zamarznięte jeziora, rzeki na Pojezierzu Sejneńskim, gdzie ich powierzchnię skuwa lód.



      Niskie temperatury do - 12 °C  jakie pojawiły się w lutym na licznych jeziorach oraz kilku rzekach Pojezierza Sejneńskiego spowodowały ich zamarzniecie. Lód najszybciej powstaje przy brzegu i przy wystających z wody przedmiotach, gdzie stopniowo obejmuje cały zbiornik. Zamarzaniu szczególnie sprzyja bezwietrzna i bezchmurna pogoda. Wówczas wieczorem może go jeszcze nie być, a rankiem całe jezioro będzie już skute taflą. Tempo zamarzania zbiorników wodnych uzależnione jest m.in. od ich pojemności, stopnia przepływowości i wielkości. 

      Najszybciej lód pojawia się na zbiornikach małych, nie przepływowych, stosunkowo płytkich i osłoniętych od wiatru (np. na sucharach - leśnych jeziorkach). Początkowo lód jest cienki, przy mroźnej pogodzie jednak szybko (w ciągu kilku dni) przyrasta do około 10 cm. Z kolei duże jeziora mogą zamarzać później nawet niż rzeki. Powodem jest nie tylko większa ilość nagromadzonego ciepła, ale także duże falowanie powierzchni. Ruch wody bowiem utrudnia łączenie się kryształków lodu.

      Zależnie od warunków panujących podczas zamarzania, powstaje lód o różnych właściwościach. Przy bezwietrznej pogodzie, która pozwala kryształkom lodu układać się w sposób uporządkowany. Natomiast gdy wieją wiatry, kryształki lodu  nie są powiązane ze sobą i tworzą rodzaj gęstej zawiesiny. Najlepiej na  razie w lutym zamarznięte tafle akwenów oraz kilku rzek Pojezierza Sejneńskiego można  bezpiecznie podziwiać jedynie z brzegu lub kładek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz