30 czerwca 2025

„Sąskrydis” festiwal litewskich zespołów folklorystycznych w Burbiszkach na Sejneńszczyźnie.



      Muzykę, taniec oraz śpiew można było podziwiać w Burbiszkach na pograniczu polsko-litewskim nad jeziorem Gaładuś, gdzie odbyła się najstarsza impreza plenerowa tradycyjny festiwal litewskich zespołów folklorystycznych -„Sąskrydis” 2025.  Na tą barwną i sympatyczną imprezę od lat przybywają mieszkańcy Sejneńszczyzny i goście z Litwy oraz turyści pragnący poznać kulturę mniejszości litewskiej w Polsce. Naturalny amfiteatr, na którym widzowie siedzą na trawiastym zboczu mając widok na scenę i jezioro Gaładuś. 

      Na dole na estradzie tańczą, śpiewają i grają na różnych instrumentach zespoły ubrane w wielobarwne stroje. Impreza ta cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów, dlatego też nie brakuje chętnych do tańczenia i śpiewania wspólnie z zespołami. Na tegorocznym spotkaniu wzięło udział blisko dwadzieścia, grup tanecznych, chórów i  litewskich zespołów artystycznych podziwianych przez widzów. 

      Na plenerowej scenie w Burbiszkach wystąpiły zespoły etnograficzne, grupy wokalne, folklorystyczne i taneczne działające na pograniczu polsko-litewskim, takie jak: „Puniukai“, „Jotva”, „Vidugirių kaimo kapela”, „Šalčia“, „Tėviškiės aidai”, „Vyčiai”, „ Intro”  oraz  inne zespoły, chóry, kapele ludowe z regionu Puńsk - Sejny - Suwałki.  Muzyka ludowa pogranicza polsko-litewskiego opowiada o życiu codziennym, miłości, pracy i świętach. Folklor litewski to fascynujące dziedzictwo, które odzwierciedla bogatą historię i kulturę jej mieszkańców. 

      Na zakończenie tradycyjnego festiwalu rozpalane jest ogromne tradycyjne ognisko. Celem imprezy jest popularyzacja kultury litewskiej, wspólne występy zespołów, wymiana doświadczeń z innymi zespołami, promocja litewskiego dorobku kulturalnego oraz zacieśnianie więzi między Litwinami mieszkającymi w Polsce i na Litwie. Organizatorem tej wspólnej i barwnej imprezy plenerowej jest Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, które organizuje przegląd już od 1956 roku.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz