Autorski blog regionalny " NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH " promujący tą urokliwą krainę nieprzerwalnie już ponad 15 lat, pisaną obiektywem fotograficznym wraz z krótkim na temat tekstem. Warto tutaj zajrzeć, na moment, na dłużej - fotograficznie polecam. Zapraszam autor zdjęć - artysta fotograf Leszek Przeborowski.
1 maja 2016
Park o charakterze krajobrazowym w Krasnogrudzie, miejsce na ziemi w cieniu parkowych drzew.
Park dworski w Krasnogrudzie o charakterze krajobrazowym, pochodzi z połowy XIX wieku, chociaż zapewne założony został wcześniej. W drzewostanie parkowym dominuje roślinność liściasta, z której można wymienić takie gatunki jak: grab pospolity, jesion wyniosły, kasztanowiec pospolity, klon pospolity, klon jawor, lipa drobnolistna. Najstarsze z nich to 150-letnie okazy. Każde drzewo charakteryzuje się innym tempem i specyfiką rozwoju, właściwymi dla danego gatunku. Park leży na terenie Nadleśnictwa Pomorze, gdzie leśnicy dokonali selekcji kilku zniszczonych przez grzyby drzew, doświetlając tym samym wnętrza parkowe i tworząc naturalną przestrzeń. Malowniczo wkomponowany w układ starego parkowego drzewostanu jest związany z młodością noblisty Czesława Miłosza - Dwór Krasnogrudzki, który po rewitalizacji jest siedzibą Międzynarodowego Centrum Dialogu. Park dworski w Krasnogrudzie był miejscem, w którym Czesław Miłosz w wierszu „Powrót” pisał tak:„…Przedzierałem się gąszczem tam, gdzie kiedyś był park”... Od dworu do jeziora prowadzi, tak jak w przeszłości, aleja lipowo - kasztanowa. Zachowane okazy w części parku dostojnie opierają się czasowi i ludziom. Spacerując po krasnogrudzkim parku dworskim odczuwamy jego historyczne znaczenie tchnące literacką atmosferą, które ożywają i stają się inspiracją dla twórców oraz wielbicieli poezji z Polski i świata.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Piękny dom, wobrażam sobie jak pachniała jego okolica. Kurczę, potrzebuje takiej wyprawy. Ale w pierwszej kolejności jednak kajaki na Pilicę, to jest absolutna podstawa!
OdpowiedzUsuń