22 maja 2016

Berżniki. Obchody 72 rocznicy egzekucji 20 bojowników Ruchu Oporu i odsłonięcie pomnika.W Berżnikach na Sejneńszczyźnie odbyła się uroczystość patriotyczno - religijna odsłonięcia odbudowanego pomnika upamiętniającego śmierć męczeńską 20 bojowników za Wolność Polski zamordowanych w Berżnikach w dniu 18.05.1944 roku przez okupanta niemieckiego.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w intencji poległych 20 bohaterów. Po mszy uczestnicy patriotycznej uroczystości przeszli pod szkołę na miejsce straceń bojowników w celu odsłonięcia odbudowanego nowego pomnika - dwumetrowego kamienia zwieńczonego orłem. Odbyły się przemówienia zaproszonych gości, apel poległych i salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy z suwalskiej jednostki. Na zakończenie uroczystości kombatanci, władze powiatowe, gminne, młodzież szkolna, służby mundurowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy złożyli wiązanki i kwiaty. Egzekucja, jaka miała miejsce 18 maja 1944 roku przed Szkołą Podstawową w Berżnikach, gdzie zginęło 20 żołnierzy AK, synów Ziemi Suwalsko - Sejneńsko - Augustowskiej, była największą publiczną eksterminacją Bojowników Ruchu Oporu na tym terenie. Po latach zapomnienia o tamtej tragedii przyszedł czas najwyższy, aby te wydarzenie historyczne godnie uczcić i przekazać młodemu pokoleniu pamięć o tamtych mieszkańcach naszej ziemi. Ich postawa i ofiara życia, niech będzie dziś wielkim przesłaniem dziejowym dla młodego pokolenia i nauką miłości do Ojczyzny.

1 komentarz:

  1. Z przykrością stwierdzam, że we wszystkich informacjach n.t. uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci 20 bojowników AK zamordowanych w 1944 roku w Berżnikach nigdzie nie natknąłem się na listę ofiar. Owszem lista uczestników uroczystości jest wyczerpująca, natomiast wszędzie dość lakonicznie wspomina się tylko tych męczenników, z których powodu oni się tam znaleźli.

    OdpowiedzUsuń

NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( FOTO BLOG )

BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY.

TWORZONY OD PONAD 10 LAT Z PASJĄ ARTYSTYCZNO - FOTOGRAFICZNĄ .

PROMUJĄCY KRAINY ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ - SEJNEŃSKIEJ - SUWALSKIEJ.

PISANY OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM CIEKAWYM OPISEM.

ZAPRASZAM ARTYSTA FOTOGRAF LESZEK PRZEBOROWSKI.