Autorski blog regionalny " NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH " promujący tą urokliwą krainę nieprzerwalnie już ponad 15 lat, pisaną obiektywem fotograficznym wraz z krótkim na temat tekstem. Warto tutaj zajrzeć, na moment, na dłużej - fotograficznie polecam. Zapraszam autor zdjęć - artysta fotograf Leszek Przeborowski.
19 października 2019
Elektrownia fotowoltaiczna produkująca energię z promieni słonecznych na Sejneńszczyźnie.
Zainteresowanie elektrowniami fotowoltaicznymi jako odnawialnymi źródłami energii, jakie daje nam słońce jest coraz większe. Na Sejneńszczyźnie, do tej pory powstało już kilka, które produkują czystą energię. Główną zaletą budowy elektrowni fotowoltaicznej jest duża przewidywalność produkcji, czy świeci słońce, czy jest zachmurzenie, elektrownie słoneczne wykorzystują zjawisko światła rozproszonego. Słowo fotowoltaika jest połączeniem dwóch wyrażeń - greckiego słowa -"phōs" oznaczającego światło i jednostki pomiaru napięcia - "volt". Zjawisko fotowoltaiczne odkrył w 1839 roku Aleksander Edmund Becquerel, a wyjaśnił Albert Einstein, otrzymując za to w 1921 r. Nagrodę Nobla. Na panele fotowoltaiczne skierowane na południe o nachyleniu pod kątem od 30 do 40 stopni padają promienie słoneczne produkując energię elektryczną. W tym celu foton (czyli minimalna jednostka światła) pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Jednostka światła jest pochłaniana przez krzem i wybija elektron ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. Ten ruch to właśnie przepływ prądu stałego. Zależnie od struktury i technologii produkcji, wyróżniane są ogniwa fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Największą sprawność uzyskują ogniwa monokrystaliczne. Wytwarzany przez panele prąd trafia do falownika (inwertera), gdzie przekształcany jest w prąd zmienny, odbierany jest przez transformator z rozdzielnią i po kablach zasila np. lodówkę, telewizor i inne odbiorniki. Pierwszą elektrownię słoneczną na świecie o mocy 1MW otworzono w Lugo w Stanach Zjednoczonych w grudniu 1982 roku. Badania naukowe pokazują, że w ciągu jednej godziny do ziemi dociera więcej energii słonecznej, niż jesteśmy w stanie zużyć w przeciągu roku, na całym świecie. Elektrownia fotowoltaiczna produkując czystą energię w okresie letnim wytwarza jej więcej, tym samym odciąża elektrownie konwencjonalne. Warto też zwrócić uwagę, że instalacje fotowoltaiczne są częścią programu „Czyste powietrze”. Elektrownie fotowoltaiczne są darmowym źródłem zasilania , gdzie żyjąc w zgodzie z naturą, niezależni od elektrowni konwencjonalnych i stale zmieniających się cen, dajemy szanse przyszłemu pokoleniu na egzystencję w czystszym środowisku, ograniczając emisję "CO2" do naturalnego środowiska naszej klimatycznej Sejneńszczyzny.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Co by nie było takie farmy fotowoltaiki są niesamowite!
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńDzięki.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.
OdpowiedzUsuńWidziałam ostatnio na stronie https://magazynyenergii.pl/blog/ informacje o domowym magazynie energii. Jak wiemy instalacje fotowoltaiczne to teraz popularne źródło energii. Warto więc tez zainwestować w magazyny tej energii. Poczytajcie trochę na ten temat na stronie.
OdpowiedzUsuńDzięki za wpis. :-) Chcesz przyczynić się do lepszego środowiska? Zamontuj panele fotowoltaiczne z MIST już dziś! Mi pomogli, tobie też pomogą.
OdpowiedzUsuńBardzo interesują mnie przemysłowe magazyny energii. Dużo informacji na ten temat można przeczytać w internecie.
OdpowiedzUsuńDzięki za tekst! Dobra robota :-) Słyszeliście o MIST? Oferują najwyższą jakość usług w swojej dziedzinie.
OdpowiedzUsuńFotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem i państwo robi często dofinansowania co pozwala zwykłym ludzą zainwestować w energię odnawialną.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny tekst i artykuł.
OdpowiedzUsuńTego typu farm fotowoltaicznych będziemy widywać w Polsce coraz więcej. Przemiana energetyczna trwa i nasz kraj idzie w kierunku odnawialnych źródeł energii.
OdpowiedzUsuńWidzę na dachach domów coraz więcej paneli słonecznych co mnie bardzo cieszy. Im więcej ich będzie tym mnie będziemy zatruwać planety.
OdpowiedzUsuńDobrze, że o takich tematach jest głośniej. Z tego co widziałam, to również na https://voltaicsystem.pl/farma-fotowoltaiczna-koszty-i-zyski/ pojawil się ciekawy wpis dotyczący farm fotowoltaicznych.
OdpowiedzUsuńBardzo fajna instalacja, ile mniej więcej ona generuje energii?
OdpowiedzUsuńJak dla mnie systemy fotowoltaiczne są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą obniżyć koszty i stać się niezależni energetycznie. Z tego co wiem, systemy te są stosunkowo łatwe w instalacji i wymagają minimalnej konserwacji. To świetny sposób na generowanie własnej energii i możesz być spokojny, wiedząc, że zmniejszasz swój ślad węglowy. Jeśli chcesz zainstalować system fotowoltaiczny, proponuję zapoznać się z usługami świadczonymi przez https://fiberlink.pl/fotowoltaika/. Są oni autorytetem w dziedzinie rozwiązań fotowoltaicznych z wieloletnim doświadczeniem.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńMontaż pompy ciepła w Bydgoszczy jest realizowany przez specjalistyczne firmy, które oferują kompleksowe usługi od projektowania po instalację. Te nowoczesne systemy grzewcze zapewniają wysoką efektywność energetyczną i są ekologiczne.
OdpowiedzUsuń