7 października 2019

Dzień Kukurydzy -Tauroszyszki, czyli zwieńczenie pracy przy uprawie w otoczeniu złotego ziarna.Na terenie gospodarstwa Elżbiety i Roberta Chmielewskich w otoczeniu pól kukurydzy w Tauroszyszkach przy polsko-litewskiej granicy na Ziemi Sejneńskiej odbył się kolejny już szósty "Dzień Kukurydzy" . Impreza skierowana jest do rolników, dla których uprawa kukurydzy ma szczególne znaczenie. Na "Dzień Kukurydzy" przybyło kilkuset rolników, którzy mają areały upraw tej rośliny. Przybyli też przedstawiciele firm współpracujących z rolnictwem oraz zaproszeni goście. Imprezie towarzyszyły liczne stoiska firm i agencji rolnych. Rolnicy mieli okazję, by poszerzyć swoją wiedzę na temat uprawy i ochrony tej rośliny. Rozstrzygnięto ogłoszony wcześniej konkurs na najlepsze ciasto domowe. Po konkursie kulinarnym odbyły się zawody siłaczy. Pośród zebranych znalazło się kilkunastu chętnych do udziału w konkursach: na przetaczanie opony, przenoszeniu pojemników z wodą i trzymaniu siłowym przed sobą worka z kukurydzą. W ramach imprezy prezentowane były poletka demonstracyjne kukurydzy oraz nowoczesne maszyny i ciągniki. Na udostępnionym dla zwiedzających terenie nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Najbardziej widowiskowym punktem „Dnia Kukurydzy” był pokaz pracy koszenia kukurydzy sieczkarnią samobieżną "Fendt Katana 65" z współpracującą przyczepą "Fliegl ASW 270". Odbył się pokaz przygotowania kiszonki z kukurydzy w rękawie foliowym oraz pokaz pracy prasy zmienno-komorowej "Metal-Fach Z514" i owijarki "Z598". Kukurydza to popularna i ważna roślina w gospodarstwach, a jej uprawa gwarantuje uzyskanie pełno wartościowej paszy oraz wysokich wyników w produkcji mleka. Organizacja imprezy ma na celu popularyzację kukurydzy wśród producentów rolnych, oraz także pokazanie, jakie są wszechstronne możliwości jej wykorzystania, a zdobyta wiedza zaowocuje z pewnością nowymi technologiami i praktycznym ich wykorzystaniem w gospodarstwach rolnych na Ziemi Sejneńskiej.

1 komentarz:

  1. Super sprawa. Nie wiedziałem że jest coś takiego. Sam teraz zaczynam przygodę z kukurydzą. Fajnie by było jakbyście napisali jakieś porady w ej sprawie. Czytałem fajne wpisy na stronie https://www.syngenta.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy tam opisane są głównie środki ochrony takiej rośliny. Też bardzo ciekawa strona dla rolnika.

    OdpowiedzUsuń

NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( Foto blog )

BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY. PROMOCJA KRAINY ZIEMI *AUGUSTOWSKIEJ * SEJNEŃSKIEJ * SUWALSKIEJ* WIDZIANA OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM OPISEM POD ZDJĘCIEM. ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA.