12 listopada 2020
Krzyż na symbolicznych miejscach związanych z pamięcią o ofiarach Obławy Augustowskiej.
Krzyż symbol posadowiony w centrum wzgórza jako przestrzenna instalacja zaprojektowana przez Andrzeja Strumiłłę, składającą się z 10-metrowego dębowego krzyża i otaczających go głazów, pojawiła się w Gibach na początku lat 90. Dębowy krzyż poświęcono w 1992 roku. Na jednej z kamiennych tablic wyryto napis „Zginęli, bo byli Polakami”, na innych tablicach pod krzyżem znajdują się nazwiska 592 zaginionych w obławie. Ponadto kilka lat temu na wzgórzu w Gibach rodziny ofiar obławy ustawiły około 600 niedużych krzyży.
To miejsce stało się stróżem pamięci ofiar obławy augustowskiej. Krzyż stał na wzgórzu w Gibach przez 28 lat, chociaż został wykonany z dębu, to jednak warunki atmosferyczne i czas zrobiły swoje. Natomiast przy silniejszym wietrze mógł się złamać i upaść, co stanowiło by niebezpieczeństwo dla osób, których bardzo wiele odwiedza to najbardziej znane miejsce pamięci ofiar obławy augustowskiej. Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku przy współpracy gminy Giby i Lasów Państwowych Nadleśnictwa Pomorze postanowił dokonać wymiany krzyża.
Już kilka lat temu okazało się, że drewniany krzyż nie jest w najlepszym stanie. Względy bezpieczeństwa nakazują więc postawienie nowego. Nowy krzyż został sporządzony z drewna modrzewiowego, a ufundowany został przez leśników Puszczy Augustowskiej. Wykonano go i zabezpieczono impregnatem w jednym z okolicznych zakładów drzewnych. Podobnie jak stary krzyż, mierzy około 10 metrów, a jego waga sięga tony. Natomiast dawny dębowy krzyż ze wzgórza po zabiegach, które go wzmocniły trafił na skrzyżowanie leśnych dróg w Puszczy Augustowskiej, niedaleko Gib.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( FOTO BLOG )
BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY.
TWORZONY OD PONAD 10 LAT Z PASJĄ ARTYSTYCZNO - FOTOGRAFICZNĄ .
PROMUJĄCY KRAINY ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ - SEJNEŃSKIEJ - SUWALSKIEJ.
PISANY OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM CIEKAWYM OPISEM.
ZAPRASZAM ARTYSTA FOTOGRAF LESZEK PRZEBOROWSKI.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz