10 stycznia 2021

Wędrówka po Puszczy Augustowskiej, gdzie styczniowa matka natura zadbała o biały krajobraz.      Przyjemnie jest  zimą chodzić po lesie, a otaczający  nas zimowy krajobraz ma swój baśniowy i pełen uroku klimat.  Z przyjemnością spacerujemy po lesie, gdzie nas urzekają swoją niepowtarzalną urodą pokryte „czapami” śniegu drzewa. Śnieg jest potrzebny w lesie, gdzie  jego umiarkowane opady, przykrywając rośliny runa leśnego, chronią je przed przemarznięciem. Natomiast  jak opad śniegu  jest obfity i mokry, to stanowi  duże zagrożenie dla lasu, przyczyniając  się bowiem do powstania wielu szkód,  m.in. tzw. okiści, która łamie i wygina kruche gałęzie drzew. 

     Gdy już wędrujemy po lesie, warto odkryć jakieś nieznane dla nas miejsce. Odkrywanie takich tajemniczych miejsc w swojej okolicy jest ciekawym zajęciem. Podczas takich wędrówek można odnaleźć wiele klimatycznych miejsc  Puszczy Augustowskiej, w których można w niesamowitej ciszy, odpocząć od zgiełku dnia codziennego. Biały, puszysty świeży śnieg, który otula gałęzie drzew  sprawia wrażenie jakby były one ubrane w śliczne, białe sukienki, tylko przebijając się gdzieniegdzie leśną zielenią. 

     Najbardziej pełne uroku są duże, rozłożyste świerki i sosny, pokryte białym śniegiem. W zimowym, ośnieżonym lesie Puszczy Augustowskiej jest bardzo cicho i spokojnie. Tylko po tropach na śniegu widzimy, że las posiada swoich mieszkańców. Dlatego czasem warto się zatrzymać, wykonać ciekawą fotografię… a może, znajdziemy  coś wartego uwagi. Uroki zimowego lasu bardzo trudno jest opisać za pomocą słów z pomocą przychodzi fotografia. Jednak trzeba samemu ich doświadczyć oraz dojrzeć, by zrozumieć tą wyjątkowość i piękno leśnego zimowego  krajobrazu  Puszczy Augustowskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz