21 stycznia 2021

Styczniowe zimowe oblicza w klimatycznym i urokliwym zakątku Pojezierza Sejneńskiego.      Pojezierze Sejneńskie charakteryzuje się krajobrazem o urozmaiconej rzeźbie terenu z licznymi jeziorami oraz z cennymi przyrodniczo kompleksami leśnymi zachwycając wszystkich. Nazywając ten region  „Polskim biegunem  zimna” nie jest więc tu przypadkowa. To tu są nierzadkie zimy z temperaturą poniżej - 20°C, gdzie w tym roku można było tego doświadczyć. 

     Takie to zimowe oblicza, gdzie „Styczeń, styczeń, wszystko studzi - rośliny, zwierzęta i ludzi”. Tak mówi jedno z wielu przysłów ludowych najtrafniej charakteryzując pierwszy miesiąc roku. Przyroda trwa w uśpieniu, korzystając z nagromadzonych zapasów z minionych  miesięcy. Jeziora i mniejsze cieki wodne już skute lodem, gdzie mroźna styczniowa pogoda zrobiła swoje. 

     Pola, łąki i lasy przysypane są puszystym śniegiem, wtedy zima ma swój niepowtarzalny klimat. Przyroda zimowa  ma bardzo wiele  ze swojej oferty, wystarczy odrobina chęci, aby odkryć ten nieznany świat. Spacer w słoneczny mroźny dzień daje możliwość poznania różnych ekosystemów leśnych, wód płynących oraz rozpoznania gatunków roślin i zwierząt w warunkach zimowych. 

     Warto w tym czasie wybrać się na pieszą wycieczkę, aby przekonać się wówczas, że nie cała przyroda zapadła w głęboki, zimowy sen i spacerując leśnymi, polnymi oraz  nadjeziornymi dróżkami, ciepło ubrani będziemy mogli podziwiać ten zimowy klimatyczny  krajobraz  urokliwego zakątka  Pojezierza Sejneńskiego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz