24 stycznia 2022

Styczniowy biały śnieg w krajobrazie Sejneńszczyzny zmienił kolor na brązowy, jak to możliwe?


      W  styczniowym  krajobrazie Sejneńszczyzny  pojawił się śnieg w brązowym kolorze.  Jest to naturalne choć bardzo rzadkie zjawisko. Ta brązowa barwa białego puchu nie ma nic wspólnego z zanieczyszczeniem powietrza.  Brązowo- czekoladowa barwa śniegu jest spowodowana zupełnie naturalnym zjawiskiem, jakim są bardzo silne wiatry. Taki  wiatr z prędkością do 100 km /h wraz ze śnieżycą  i intensywnymi opadami śniegu wystąpił na Sejneńszczyźnie. 

     W wyniku silnego wiatru, który  niósł ze sobą prawie niewidoczne gołym okiem drobinki kurzu, piasku wraz z drobinkami  ziemi z gleby. Kiedy połączyły  się one razem z opadającym  śniegiem, wtedy powstała ta brązowo- czekoladowa  barwa. Z tego powodu po opadach z wiatrem, widać charakterystyczne naloty i zabrudzenia. Taki nawiany śnieg tworzy ciekawe kompozycje.  

     Nawiane wiatrem śnieżne „wydmy” przybierają nieraz, zwłaszcza gdy spotkają na drodze przeszkodę (miedzę, trawy, kamienie) tworząc ciekawe kształty, przechodząc potem w „wydmuchy” ostro zarysowane i fantastyczne utwory śnieżne o zdecydowanych konturach. Można rzec - po prostu zima. W tym roku częściej niż obawy pojawiają się żarty z tego, że nie trzeba już posypywać piaskiem zasypanych dróg ,chodników, ścieżek, bo tym razem sama natura wykonała  to za nas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz