20 kwietnia 2022

W kwietniowej Puszczy Augustowskiej, gdzie majestatu dodają borom stare sosny i sasanki.     Majestatyczne  bory sosnowe, które  kojarzymy  przede  wszystkim  z  własnych  wypraw  na   jagody lub grzyby,  ich znaczenie  oraz wpływ na nas ludzi jest znacznie szerszy.  Bory  iglaste są  niezwykle urokliwe razem  z kwitnącymi niedużymi, a będącymi pod ścisłą ochroną sasankami otwartymi.  Natomiast sosny zwyczajne, wyróżniają się pośród reszty szczególnymi rozmiarami i dlatego warto zwrócić na nie uwagę. 

     Sosna nazywana jest królową polskich lasów.  Od dawna człowiek darzył sosnę szacunkiem i powagą.  Była ona często opisywana w literaturze polskiej jako drzewo wyniosłe i mocarne. Podczas wędrówki można dostrzec niektóre sosny, które na skutek wichur wywróciły się wraz z korzeniami (wiatrowały).  

     Sosny, które obecnie widzimy, oparły się wszystkim tym negatywnym czynnikom, mają  status pomnika przyrody. Mają one ogromne przyrodnicze znaczenie, gdyż są miejscem zamieszkiwania wielu organizmów. Zbiorowiska sosen wytwarzają niezwykły leczniczy mikroklimat.  Niepowtarzalne  własności terapeutyczne sosny  są potwierdzone naukowo i znane już od dawna.  

     Sosna pospolita jest wytrzymała na suszę, niskie temperatury i zanieczyszczenia, a gdy dołączymy do zalet jej drewna także pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, to możemy być pewni, że sosna pozostanie w naszych lasach i zawsze będzie kojarzona z pięknym polskim krajobrazem wraz z chronioną sasanką otwartą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( FOTO BLOG )

BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY.

TWORZONY OD PONAD 10 LAT Z PASJĄ ARTYSTYCZNO - FOTOGRAFICZNĄ .

PROMUJĄCY KRAINY ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ - SEJNEŃSKIEJ - SUWALSKIEJ.

PISANY OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM CIEKAWYM OPISEM.

ZAPRASZAM ARTYSTA FOTOGRAF LESZEK PRZEBOROWSKI.