Majestatyczne bory sosnowe, które kojarzymy przede wszystkim z własnych wypraw na jagody lub grzyby, ich znaczenie oraz wpływ na nas ludzi jest znacznie szerszy. Bory iglaste są niezwykle urokliwe razem z kwitnącymi niedużymi, a będącymi pod ścisłą ochroną sasankami otwartymi. Natomiast sosny zwyczajne, wyróżniają się pośród reszty szczególnymi rozmiarami i dlatego warto zwrócić na nie uwagę.
Sosna nazywana jest królową polskich lasów. Od dawna człowiek darzył sosnę szacunkiem i powagą. Była ona często opisywana w literaturze polskiej jako drzewo wyniosłe i mocarne. Podczas wędrówki można dostrzec niektóre sosny, które na skutek wichur wywróciły się wraz z korzeniami (wiatrowały).
Sosny, które obecnie widzimy, oparły się wszystkim tym negatywnym czynnikom, mają status pomnika przyrody. Mają one ogromne przyrodnicze znaczenie, gdyż są miejscem zamieszkiwania wielu organizmów. Zbiorowiska sosen wytwarzają niezwykły leczniczy mikroklimat. Niepowtarzalne własności terapeutyczne sosny są potwierdzone naukowo i znane już od dawna.
Sosna pospolita jest wytrzymała
na suszę, niskie temperatury i zanieczyszczenia, a gdy dołączymy do zalet
jej drewna także pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, to możemy być pewni, że
sosna pozostanie w naszych lasach i zawsze będzie kojarzona z pięknym
polskim krajobrazem wraz z chronioną sasanką otwartą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz