10 kwietnia 2022

Wiosenne jezior falowanie i chlupotanie z ich wodnym urokiem, gdzie wiatr spienione goni fale.



      Wraz z pierwszymi promieniami słońca okolice jeziora budzą się do życia, a podczas pobytu nad jeziorem  warto przyjrzeć się falom.  Za tworzenie się fal na jeziorach jest odpowiedzialny wiatr jako podstawowy czynnik twórczy.  Cząsteczki powietrza ocierają się o wierzchnią warstwę wody i wtedy powstaje fala.  Im mocnej wiele wiatr, tym mocniej faluje woda.  Gdy wieje z małą prędkością, na powierzchni jeziora pojawiają się niewielkie zmarszczki,  mające zaokrąglone grzbiety i wąskie doliny.  

     Natomiast drobne podwyższenie prędkości wiatru skutkuje wydłużeniem fali, grzbiety i doliny stają się podobne.  Dalsze przyspieszanie poruszania się wiatru zwiększa stromość fal, aż do pojawienia się grzywaczy. Gdy obserwując fale z brzegu, wydaje się, jak gdyby, nadbiegały jedna za drugą, przesuwając wodne masy.  Jest to jednak złudzenie, gdyż fale jeziora przechodzą, woda pozostaje na miejscu.  

     Otaczający teren jeziora w istotny sposób wpływa na charakterystykę wiatrową nad jego powierzchnią.  Wysokość fal na jeziorach nie przekracza zwykle od 0,5 m do 1 m i jest znacząco mniejsza od fal morskich.  Jeziora falowanie i chlupotanie, gdzie wiosenny wiatr spienione goni fale, które wypychają wodę na brzeg, tworząc to niezwykłe widowisko mające swój urok w wykonaniu działania natury. 

      Natomiast  Wiosna,  to czas gdy wraz z wydłużającym się dniem i coraz intensywniejszymi promieniami słońca lubimy spędzać wolne chwile na łonie natury.  Obserwując błękitną toń jezior, nie można oprzeć się urokowi, jaki roztacza wokół siebie surowe piękno  akwenu podczas falowania i chlupotania  z ich wodnym  urokiem  jezior  Sejneńszczyzny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz