10 czerwca 2022

Drewniana łódź i zabieg zatopienia w wodzie w siedlisku "Dereniowe Wzgórze" nad jez. Berżnik.     Przygoda człowieka z wodą w dawnych czasach zaczęła się przede wszystkim od stworzenia prowizorycznych tratw i łodzi wydłubanych z pni różnych gatunków drzew. Następnie na przełomie wieków do łodzi dodawano pierwsze stery w celu utrzymania właściwego kierunku podróży. Współcześnie drewno w szkutnictwie jest wykorzystywane głównie do budowy całych łodzi jak i wioseł. Do budowy łodzi  stosuje się także drewno lite z różnych typów drzew o dużej gęstości. Dzięki powyższym materiałom drewniana łódź jest w pełni stabilna i bezpieczna. 

     Każda drewniana łódź jest wystawiona na długotrwałe działanie jeziornej wody, promieni słonecznych, szkodników czy zmiennych i często skrajnych warunków pogodowych. Aby zachować łódkę w dobrym stanie, zdecydowanie warto tym samym zabezpieczyć drewniane materiały. Łódka nie zabezpieczona rozsycha się i traci szczelność, co odbiera jej zdolność do dobrego pływania. Dawnym i nieco już zapomnianym najprostszym sposobem zabezpieczenia łodzi drewnianej po sezonie jest zabieg zatopienia w wodzie. Wiąże to się jednak z kłopotami, bo wymaga zimowiska z piaszczystym dnem. 

     Taki stary sposób został wykorzystany w polecanej agroturystyce "Dereniowe Wzgórze" nad jeziorem Berżnik  na Sejneńszczyźnie. Łódź drewniana została odpowiednio obciążona i zatopiona po sezonie turystycznym. Przeleżała w wodzie ok. 8 miesięcy. Dzięki takiemu zabiegowi po namoczeniu szczeliny ponownie się skurczyły, a łódź jest dobrze ściśnięta i szczelna. Na wiosnę została wyciągnięta z wody osuszona i przygotowana przed nowym sezonem. 

     Dzięki temu wypoczynek w agroturystyce "Dereniowe Wzgórze"  położonej tuż obok urokliwego jeziora Berżnik  będzie w pełni bezpieczny, a drewniana łódź bez przeszkód utrzyma się na powierzchni wody i zachowa estetyczny wygląd na dłużej dając radość gościom przebywającym w tym urokliwym siedlisku.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz