10 lutego 2023

Zimowy naturalny urok leśnych jezior (sucharów) z leśnej głuszy Puszczy Augustowskiej.    Suchary to nieduże leśne jeziorka dystroficzne są osobliwością występującą na terenie borów Puszczy Augustowskiej. Ich nazwa jest nazwą tradycyjną, wywodzi się od słowa "suchy" czyli pusty, bezrybny. Powstały w czasie ostatniego zlodowacenia na wskutek topnienia tzw. martwych brył lodu. Woda w małym, śródleśnym oczku jest ciemna, przez zawarty w wodzie wysoki poziom związków humusowych. Jeziora te mają bardzo charakterystyczny kolor, niektórzy mogliby powiedzieć, że jest to kolor mocnej herbaty. Związki te biorą się z postępujących procesów rozkładowych substancji organicznych, takich jak igliwie, liście, gałęzie. 

     Wysoki poziom zakwaszenia wód, bardzo mała przejrzystość wody, ubogość w wapń powodują, że jeziorka te są istotnie "suche"- często nie żyje tam żaden gatunek ryb, ani roślin. Natomiast brzeg,  gdzie nie ma tu ani plaży, ani skarpy , a granicę z lądem wyznacza coś w rodzaju zielonego trawnika, który łagodnie spływa do wody. Jest to tzw. pło, które zbudowane jest głównie z nasyconych wodą mchów. Pod wpływem wiatru czasami od całości odrywają się tworząc wysepkę dryfującą  samotnie po jeziorze. Otoczenie też jest interesujące, w powietrzu nawet zimą unosi się zapach  rośliny bagna zwyczajnego, który zawsze kojarzy się nam z szafą babci. 

      Drzewa rosnące w borze bagiennym są niskie, karłowate. Występują pośród tego boru bagiennego rośliny chronione takie jak: widłak jałowcowaty oraz różnego gatunku mchy i inne rośliny. Trudno to wszystko dojrzeć zimą, gdy jest tafla lodu na jeziorku, a w borze jest trochę śniegu. Też trudno będzie uwierzyć, że tuż obok, w leśnej głuszy, znajduje się zupełnie inny świat. Nawet zimą znajdziemy tu ciekawe do obserwacji obiekty, możemy też śledzić przebiegające w przyrodzie procesy. Przekonajcie się o tym sami, może trzeba będzie wybrać się tam innym razem.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz