23 lipca 2023

"Barciowisko 2023" w Nadleśnictwie Augustów po raz 10. dziano leśne barcie w pniach sosen.



      Nadleśnictwo Augustów po raz kolejny zorganizowało imprezę "Barciowisko " polegające na rywalizacji dwuosobowych drużyn, które mają za zadanie odtworzyć jak najwierniej kłody bartne. W tegorocznej już jubileuszowej X edycji "Barciowiska" wzięło udział 20 dwuosobowych drużyn.  Do Augustowa przyjechali leśnicy z kilkunastu nadleśnictw (RDLP Białystok)  oraz z Litwy i Ukrainy.  Na barcie  przygotowano duży fragment kłody dorodnej sosny. W ruch poszły specjalistyczne bartne narzędzia: skobliczki, pieśnie (pierzchnie) oraz tradycyjne dłuta.

     Dwadzieścia dwuosobowych zespołów starało się w ciągu kilku godzin stworzyć barcie w pniach sosen, w których zamieszkają dziko żyjące pszczoły. Wszystkie kłody wydziane podczas konkursu zostaną u  wykonawców, a zawieszenie i lokalizacja docelowa kłód zostanie uzgodniona z Nadleśnictwem.  Bartnictwo to sposób hodowli pszczoły w barciach, czyli w dziuplach wykonanych w żywych drzewach lub w kłodach bartnych wieszanych na drzewach.  

      Dawniej bartnictwo było znaczącą gałęzią gospodarki, potem tradycje bartnicze zaginęły. Przywracają je leśnicy z Nadleśnictwa Augustów , które przygotowało i uzyskało dofinansowanie z tzw. Funduszy Norweskich na dwa projekty: „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach” oraz „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom”. Barciowisko ma w sobie ideę edukacji ekologicznej zwracając uwagę społeczeństwa na zagadnienia związane z rolą i znaczeniem pszczół w życiu człowieka, popularyzacji i lokalnej promocji bartnictwa z praktycznym wykonawstwem kłód bartnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz