Niezwykły i historyczny spływ kajakowy odbył się na malowniczej trasie Kanału Augustowskiego - od śluzy Kudrynki do Stanicy Wodnej PTTK Swoboda. Długość tego dwudniowego spływu to tylko 32 kilometry. W doborowym towarzystwie nie liczyła się szybkość, lecz piękno szlaku i szczytny cel. A celem tym było uczczenie 200-lecia Kanału Augustowskiego, jednego z najpiękniejszych polskich szlaków wodnych. Kto już Kanał Augustowski zna, ten wie, że jest tam naprawdę pięknie. Kto jeszcze nie był, ma szansę przekonać się, że opinie o nim nie są na wyrost.
Nieważny był wiek, doświadczenie na wodzie, umiejętności techniczne i tężyzna fizyczna, tutaj liczył się zapał i chęć uczestniczenia w niezwykłym przedsięwzięciu na wodzie. Uczestnikami tego niecodziennego spływu byli kajakarze z różnych stron kraju, nawet z tak odległego Krakowa. Uczestnicy spływu byli zadowoleni, duża liczba osób uczestniczyła po raz pierwszy. Spływ odbywał się dość spokojnym tempem, chodziło o to aby jak najwięcej zobaczyć ten historyczny zabytek. Na uczestników czekały okolicznościowe pamiątki, medale, a także liczne atrakcje oraz niespodzianki.
Kanał Augustowski to unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Powodem budowy Kanału Augustowskiego były pruskie restrykcje celne uniemożliwiające spławianie polskich towarów Wisłą do Gdańska, miał połączyć dopływy Wisły, Narwi i Biebrzy z Niemnem. Kanał Augustowski znajduje się na terenie Polski i Białorusi (14 śluz po polskiej stronie, 1 w pasie granicznym i 3 po stronie białoruskiej). Całkowita długość kanału to około 103,4 km. W 1968 r. Kanał Augustowski został wpisany do rejestru zabytków, a decyzją Prezydenta RP w 2007 r. stał się Pomnikiem Historii. Obecnie Kanał Augustowski jest wykorzystywany jako malowniczy szlak wodny, jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz