29 października 2023

Jesienne chwile zadumy z czasem refleksji nad życiem w klimacie nostalgicznego pejzażu.     Już niebawem Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, te święta kojarzące się z zadumą, czasem refleksji, wspomnieniami, odwiedzaniem cmentarzy i paleniem zniczy. Jak to określają górale,  pamięci o tych, którzy „już się minęli”. Te dni, które nadchodzą, czyli przełom października i listopada sprzyjają swoistej zadumie, nostalgii oraz przemyśleniom. Utrwalone naszą tradycją, obyczajem, mają charakter bardzo refleksyjny. Od dawna (w 835roku), czyli od IX wieku papież Grzegorz IV ustanowił dzień 1 listopada uroczystością Wszystkich Świętych. 

     Ten dzień jest wspomnieniem wszystkich ludzi, bardziej lub mniej świętych, którzy żyli na tej ziemi cicho, skromnie ale z pożytkiem dla nas wszystkich. Każdy z nich w jakiś swój sposób przeżył swoje życie.  Spróbować zadać sobie pytanie o jego sens, cel? Szczególnie refleksja nad życiem może przyjść do każdego z nas w każdym, dowolnym miejscu, należy jej to tylko umożliwić i zatrzymać się na chwilę. 

     Jesienna pora roku, spadające liście z drzew, specyfika listopadowego klimatu to odpowiedni czas do zadumy. Dzisiejszy dzień, melancholijny, mglisty i jesienny, nastraja do takich rozmyślań. Pamięć o ludziach i życiu należy przecież pielęgnować nie tylko na cmentarzach i w otoczeniu marmurowych nagrobków, pięknych wazonów czy okazałych zniczy. Powoli  zapada zmierzch, wiedzieni  potrzebą serca przychodzimy na cmentarze, ten szczególny, jesienny listopadowy nostalgiczny pejzaż  nadaje im głębszego  znaczenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( FOTO BLOG )

BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY.

TWORZONY OD PONAD 10 LAT Z PASJĄ ARTYSTYCZNO - FOTOGRAFICZNĄ .

PROMUJĄCY KRAINY ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ - SEJNEŃSKIEJ - SUWALSKIEJ.

PISANY OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM CIEKAWYM OPISEM.

ZAPRASZAM ARTYSTA FOTOGRAF LESZEK PRZEBOROWSKI.