3 marca 2024

XXIV Kaziuk Suwalski to niepowtarzalny klimat, folklor, muzyka ludowa i rękodzieło regionalne.     Tradycyjny ludowy przed wielkanocny "Kaziuk Suwalski" odbył się już po raz dwudziesty czwarty. Ten barwny jarmark podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowany był tradycyjnie przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza na ul. Patli i  ul. Witosa w Suwałkach. Współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Kaziuk to doskonała okazja, aby kupić wszystko to co jest potrzebne na Wielkanoc. Na około 140 straganach można było kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i dzieło litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. 

     Wielbiciele smacznego jadła znaleźli na straganach smakowite wędliny, chleb na zakwasie, sękacze, ser koryciński, pierogi, miód pszczeli, litewskie kiełbasy oraz tatarskie przysmaki i inne domowe specjały. Ponadto na straganach można było kupić ceramikę ludową, wyroby plecione, wyroby drewniane, palmy wielkanocne, pisanki pieczołowicie zdobione ciekawymi wzorami - wszystko to, by stworzyć wyjątkowy nastrój i niepowtarzalny klimat tego święta. 

      W trakcie trwania "Suwalskiego Kaziuka"   na plenerowej scenie można było zobaczyć i usłyszeć pieśni  w wykonaniu  zespołów ludowych i kapel  z Suwalszczyzny.  Krótko mówiąc, było coś dla ducha i dla ciała. Chociaż dzień św. Kazimierza jest daleki od początku astronomicznej wiosny jest nadzieja, że będzie jej zwiastunem. Organizowany w Suwałkach cieszy się niesłabnącą popularnością, natomiast organizatorami XXIV "Kaziuka Suwalskiego"  byli Suwalski Ośrodek Kultury oraz Parafia św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz