16 marca 2024

Przedwiosenne marcowe ostatki i zaranie Wiosny na tym inspirującym Pojezierzu Sejneńskim.     Temat przedwiośnia  powraca co roku do nas jak bumerang wraz z jego początkiem, a mimo to za każdym razem budzi w nas bardzo miłe skojarzenia. Dzień jest coraz dłuższy, temperatura powoli rośnie. Generalnie przedwiośnie jest okresem dodatnich temperatur powietrza.  Zważywszy na fakt, iż Marzec to miesiąc, który jest na pograniczu Zimy i Wiosny, stąd jednego dnia może padać śnieg, a drugiego dnia świeci słońce i jednocześnie mocno wieje. W tym czasie występują  także różne zjawiska atmosferyczne, bardzo charakterystyczne dla wczesnej Wiosny. 

     Właśnie największą wiedzę o zbliżającej się Wiośnie czerpiemy z naszej przyrody, a jej oznaki związane z tym nowym cyklem życia  od wieków bardzo nas cieszą. Każdy z nas wyczekuje Wiosny i jej jakichkolwiek  zwiastunów, gdzie świat roślin i zwierząt rozpoczyna  okres budzenia się do życia.  Powoli następują wschody  pierwszych roślin zielonych oraz budzenia się soków w roślinach wieloletnich. 

     Na przedwiośniu powracają  z  zimowisk żurawie, gdzie dookoła słychać ich donośny klangor. Szpaki i skowronki  już przyleciały,  a  już wkrótce wróci także i poczciwy bocian biały ten niepodważalny symbol Wiosny.  Przedwiośnie jest krokiem ku lepszemu, gdzie daje radość każdemu, lecz powoli i po swojemu dążąc do nowej pory roku, która rozpocznie się 20 marca o godz. 4:06 i potrwa 93 dni, zatem czekajmy  cierpliwie na naszym przedwiosennym Pojezierzu Sejneńskim, bo Wiosna tuż za progiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz