18 lipca 2024

Rozsadzenie pnia drzewa przez wyładowanie elektrostatyczne, potocznie nazywane piorunem.



      Obecna pogoda sprzyja powstawaniu wyładowań elektrostatycznych. Wyładowanie elektrostatyczne,  jest potocznie nazywane  piorunem lub błyskawicą. Piorun szukając najkrótszej drogi do ziemi, zazwyczaj uderza w najwyżej położony punkt. Bardzo często jest to drzewo. Wielu z nas zastanawiało się zapewne, co dzieje się w takim przypadku z drzewem. Gdy piorun uderza w drzewo, natychmiast zaczyna przepływać przez wilgotne tkanki rośliny, takie jak łyko. 

      Drzewa zawierają wodę, woda jest przewodnikiem elektryczności. Energia pioruna rozprowadzana jest promieniście wokół pnia i korzeni. Ślad po uderzeniu przyjmuje zazwyczaj kształt spirali okalającej pień drzewa z przemieszczeniem w dół do ziemi. Ten  przepływ energii powoduje  natychmiastowe efekty, takie jak eksplozję kory, która zostaje odstrzelona od drzewa pod wpływem nagłego wzrostu ciśnienia i temperatury wewnątrz drzewa. 

       Temperatura pioruna może przekroczyć 30 000°C, co jest wystarczająco wysokie, by spowodować błyskawiczne parowanie wody wewnątrz drzewa. To parowanie tworzy parę pod wysokim ciśnieniem, co prowadzi do pęknięć i rozerwania drzewa od środka. Dawniej panował przesąd, że w czasie burzy należy unikać dębów, świerków i wierzb, a rozglądać się za bukami. Nie należy przestrzegać tej zasady. Piorun nie ma świadomości botanicznej i nie zastanawia się w jakie drzewo uderza. Jest to naturalny proces, choć może wydawać się destrukcyjny, jest przykładem  jak  zjawiska natury mogą mieć swoje miejsce w równowadze ekologicznej naszej planety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz