12 grudnia 2024

Grudniowe przedzimie tworzone naturą, czyli w Grudniu po południu na Pojezierzu Sejneńskim.



     W kalendarzu mamy jesień, późną jesień a na zewnątrz pora roku obejmująca okres między jesienią a zimą właściwą, czyli klasyczne grudniowe przedzimie. Zasadniczo przedzimie spośród wszystkich sześciu klimatycznych pór roku jest okresem, w którym w przyrodzie dzieje się najmniej. Część zwierząt zapada w sen zimowy, a pozostałe zwierzęta takie jak sarna polna przystosowują się do zmiany pokarmu z letniego na zimowy. 

     Okres przedzimia, podobnie jak i późnej jesieni, jest czasem intensywnego przyjmowania wilgoci do gruntu. Parowanie wody z opadów i osadów atmosferycznych jest wówczas niewielkie z powodu niskich temperatur oraz braku transpiracji przez większość roślin. Grunt nie jest jeszcze trwale zamarznięty. Wegetacja roślin jest zatrzymana. Słońce zatacza malutki krąg nad horyzontem, a dzienna pora dnia jest wyraźnie krótsza od pory nocnej. Przedzimie jest najbardziej zachmurzoną porą roku. Monotonię krajobrazu polnego przerywają i ożywiają jedynie nieliczne ptaki. 

     Nad jeziorami rośliny przybrzeżnych oczeretów szeleszczą obeschniętymi liśćmi i źdźbłami, tak zimuje trzcina, pałki wodne, tatarak i wiele innych roślin.  Coraz częściej w grudniu chcemy wypoczywać czynnie i zorganizować coś miłego dla siebie, po to, by się zrelaksować, bo Święta Bożego Narodzenia już za pasem, zatem cieszmy się, każdy na swój sposób w Grudniu po południu na Pojezierzu Sejneńskim.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz