21 września 2020

100. rocznica Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach, uczczenie pamięci i hołd poległym bohaterom.


     

     Obchody 100-ej rocznicy Bitwy Niemeńskiej odbyły się w Berżnikach na Sejneńszczyźnie przy pomniku z krzyżem Virtuti Militari poświęconym  ofiarom bitwy niemeńskiej  na pograniczu polsko-litewskim I to właśnie tu, na cmentarzu parafialnym (cześć wojskowa) rozpoczęły się obchody. Uroczystość zapoczątkowała  msza św. polowa, którą celebrował biskup ełcki Jerzy Mazur, a homilię wygłosił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. 

     

     Uroczystość zgromadziła licznie  mieszkańców Sejneńszczyzny, parlamentarzystów, władze powiatowe, gminne, służby mundurowe, młodzież szkolną, poczty sztandarowe oraz oddziały Związków Piłsudczyków z kraju i regionu. Na uroczystość przybył też konny Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. W czasie trwania mszy św. odczytano akt ufundowania nowego sztandaru, następnie biskup ełcki i biskup senior poświęcili nowy sztandar nadany sejneńskiemu oddziałowi Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej.

      

     Sztandar, to symbol honoru i godności. Dla Związku Piłsudczyków ma znaczenie szczególne, to znak Polski, ale także naszej Małej Ojczyzny, przywiązania do najwyższych wartości. Piłsudczycy kultywują tradycje polskiego oręża i uczą patriotyzmu najmłodsze pokolenie Polaków. Kolejnym etapem uroczystości było symboliczne wbicie gwoździ w drzewiec sztandaru. Prezes Zarządu Krajowego ZP RP generał Związku zaprezentował  sztandar po czym oddał go pocztowi sztandarowemu Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej w Sejnach. 

     

     Następnie wręczono okolicznościowe ordery, medale i odznaki. Podniesiono flagę państwową na maszt i odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie miały miejsce przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości, po czym oficer 14 Pułku Przeciwpancernego odczytał Apel Pamięci oraz została oddana salwa honorowa. Na koniec uroczystości zebrane delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod pomnikiem Wiktorii Niemeńskiej. 

     

     Warto dodać, że Bitwa Niemeńska była drugą - po sierpniowej bitwie warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku. Jednym z epizodów bitwy był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 roku w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żołnierzy. Były to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów.  Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września. Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz