7 września 2020

Krasnopol - "Dożynki Diecezjalne 2020", uroczystość dziękczynienia za zebrane tegoroczne plony.
     W Krasnopolu obok szkoły na nowo wybudowanym  stadionie lekkoatletycznym odbyły się "Dożynki Diecezji Ełckiej 2020 r." Uroczystość święta plonów poprzedziło poświęcenie nowego stadionu i posadzenia dębu przy pamiątkowym kamieniu. To największe święto rolników,  które wieńczy ich całoroczny trud rozpoczęła  msza św., której  przewodniczył  biskup ełcki Jerzy Mazur. Oprawę muzyczną podczas mszy św. wykonał Chór Ziemi Sejneńskiej. 

     W homilii biskup Jerzy Mazur zwrócił uwagę na szczególny wymiar pracy na roli. Mówił: ...„Każdy rolnik dobrze wie, że w żniwach łączy się zawsze to, co ludzkie - z tym co Boskie..." . Następnie wójt gminy  Krasnopol Karol Szrajbert podziękował rolnikom za ich pracę, przypominając, że ta dożynkowa  uroczystość wpisała się w obchody 250. rocznicy nadania Krasnopolowi praw miejskich. Podczas mszy św. biskup Jerzy Mazur poświęcił plony dożynkowe  i chleb, a także ziarno na siew. Na zakończenie biskup  wraz z kapłanami przełamali się ze wszystkimi uczestnikami dożynek pobłogosławionym chlebem. 

     W tym roku dożynkom towarzyszyło hasło: „Z Maryją dziękujemy Bogu za dar Eucharystii i plony". Tradycyjnie też, każdy z uczestników mógł wziąć przygotowane woreczki z poświęconym ziarnem. Został rozstrzygnięty konkurs na wieńce dożynkowe. Spośród 26 prezentowanych misternie wykonanych równianek, wieńców i pomysłowych form żniwnych komisja wyłoniła 7 pierwszych miejsc w różnych kategoriach. Najwyżej ocenione zostały prace z miejscowości:  Majdan, Postawelek, Krasnopol, Aleksandrowo, Sejny, Przerośl.  

     Dożynki Diecezjalne  w Krasnopolu miały nie tylko oprawę duchową, ale też artystyczną oraz kulinarną. Na licznych stoiskach przygotowanych przez mieszkańców gminy Krasnopol każdy uczestnik dożynek otrzymał bezpłatny poczęstunek.  Na scenie zaprezentowały się zespoły: „Pogranicze” oraz „Przeroślaki”. Były też konkurencje sportowe z humorystycznym nawiązaniem do życia na wsi i pracy w rolnictwie: slalom z kapustą na szpadlu, celowanie gumiakiem do wiadra oraz inne.

     Tradycja świętowania diecezjalnych dożynek ma już wieloletnią historię. Każdego roku wybrana parafia wraz z samorządem przygotowuje diecezjalne dziękczynienie za plony i trud pracy na roli. W przyszłym roku Diecezjalne Dożynki odbędą się w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej. 

     Nie tylko wieńce zapewnili mieszkańcy gminy Krasnopol, z własnej inicjatywy i odpowiadając na zaproszenie w parafialnym konkursie przygotowali kilka dużych dekoracji dożynkowych pełniących rolę interesujących słomianych witaczy. Gospodarzami Diecezjalnych  Dożynek  była parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Krasnopolu wraz z Urzędem Gminy Krasnopol oraz Ełcką Kurią Biskupią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz