Festyn Lotniczy “Odlotowe Suwałki” odbył się na suwalskim lotnisku obok utwardzonego pasa startowego na południu Suwałk, który już działa od roku. Festyn rozpoczął się od przylotu załóg uczestniczących w XXIII Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa w Kętrzynie, a otworzył go prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Jak powiedział, ..."od powstania pasa wzrasta ilość lotów. Z lotniska korzystają głównie biznesmeni i osoby, które latają turystycznie. Pas służy też kursantom miejscowej szkoły lotniczej. Miasto stara się rozwijać lotnisko..." Niebawem, jak zapowiedział prezydent, ma być gotowa stacja paliwowa dla samolotów.
Suwalskie lotnisko było areną wielu atrakcji związanych bezpośrednio z lotnictwem. Odbyła się prezentacja samolotów. Jednym z nich był samolot Beechcraft 1900D, budzący zainteresowanie odwiedzających festyn - własność prezesa firmy „Pronar”. Ten samolot produkowany w USA jest wykorzystywany na całym świecie jako narzędzie komunikacji pasażerskiej i biznesowej.
Kolejną powietrzną maszyną był samolot Marynarki Wojennej PZL Mielec M28B/PT Bryza . To dwusilnikowy samolot transportowo-desantowy do szkolenia skoczków spadochronowych i przerzutu sił specjalnych, szkolno-transportowy do szkolenia pilotów oraz jako morski samolot patrolowo-rozpoznawczy produkcji polskiej posiadający właściwości krótkiego startu i lądowania. Samolot produkowany jest przez zakłady WSK PZL-Mielec.
Kolejne atrakcje suwalskiego festynu to: tunel aerodynamiczny, pokaz lotu dronem, loty widokowe samolotem Cessna 206 i Cessna 182, pokaz akcji gaśniczo - ratowniczej wypadku śmigłowca MI-2 zrealizowany przez komendę miejską PSP w Suwałkach oraz skoki ze spadochronem i inne atrakcje.
Odkąd powstał pas startowy zainteresowanie suwalskim lotniskiem startowym stale rośnie. Korzysta z niego coraz więcej maszyn. Bywa, że na pasie ląduje kilka samolotów dziennie. Na co dzień działa tu Suwalska Szkoła Lotnicza. Celem festynu jest ukazanie i przybliżenie suwalskiego lotnictwa, zainteresowanie sportami lotniczymi i rozbudzenie pasji do lotnictwa oraz zainteresowanie społeczeństwa naszego regionu lotnictwem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz