24 sierpnia 2021

XX Piknik Kawaleryjski i odsłonięcie pomnika generała Józefa Dwernickiego w Suwałkach.    Suwałki mają bogate tradycje kawaleryjskie. W okresie międzywojennym suwalski garnizon były jednym z największych garnizonów kawaleryjskich w Polsce. Stacjonowały tam aż dwa pułki: 2. Pułk Ułanów Grochowskich i 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich oraz mniejsze oddziały militarne. Na pamiątkę tych dawnych tradycji od lat w Suwałkach odbywa się piknik kawaleryjski. W tym roku odbył się już XX Jubileuszowy Piknik Kawaleryjski. Piknik Kawaleryjski to impreza, gdzie co roku przyjeżdża kilkudziesięciu kawalerzystów: szwoleżerów, ułanów, strzelców, zwiadowców i artylerzystów konnych, zrzeszonych w kilkunastu stowarzyszeniach i grupach rekonstrukcyjnych przedwojennych pułków kawalerii i ich koni. 

     Tradycyjnie piknik  rozpoczął się najbardziej widowiskową konkurencją próbą dzielności konia. Polega ona na przejeździe przez wodę z jeźdźcem. Woda, przez którą mają przebyć konie, jest dla nich obcym żywiołem, wymagającą  od konia wiele odwagi. Przejście przez wodę oznacza więc, że mają dużo zaufania do jeźdźca. Po przejeździe przez wodę odbyły zawody skoków przez przeszkody przez tzw.: szereg, mur, cavaletti. Te  rozmaite wyzwania stały przed końmi i dosiadającymi je jeźdźcami. Malownicze przejazdy przeplatały się z tymi, w których wierzchowce miały nieco problemów, gdyż niektóre z koni startowały od niedawna, a nawet po raz pierwszy.

     Po tych emocjonujących  konkurencjach odbył się przemarsz ulicami Suwałk pod pomnik generała Józefa Dwernickiego bohatera wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Monument stanął przy bramie koszarowej obok dwóch wcześniej odsłoniętych orłów  przy ulicy Pułaskiego, gdzie niegdyś stacjonował 2. Pułk Ułanów Grochowskich. W odsłonięciu pomnika wzięli również udział potomkowie gen. Józefa  Dwernickiego, którzy przyjechali do Suwałk aż z Paryża. Pierwotnie pomnik postawiony był w 1932 roku, jednak zniknął wraz z nadejściem wojny. Prawdopodobnie został zniszczony po zajęciu Suwałk przez Niemców. Dzięki zaangażowaniu suwalczan, którzy przygotowali wnioski do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego, brama wjazdowa do byłych koszar odzyskała swój blask wraz z pomnikiem, który po raz drugi w swojej historii został uroczyście i  oficjalnie odsłonięty.

2 komentarze:

  1. super wpis! piękne zdjęcie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miły komentarz, zapraszam również do obejrzenia zdjęć w ilości 40 szt. z tej ciekawej imprezy. Pozdrawiam autor.

    OdpowiedzUsuń

NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( FOTO BLOG )

BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY.

TWORZONY OD PONAD 10 LAT Z PASJĄ ARTYSTYCZNO - FOTOGRAFICZNĄ .

PROMUJĄCY KRAINY ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ - SEJNEŃSKIEJ - SUWALSKIEJ.

PISANY OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM CIEKAWYM OPISEM.

ZAPRASZAM ARTYSTA FOTOGRAF LESZEK PRZEBOROWSKI.