W Puńsku na Sejneńszczyźnie na pograniczu polsko - litewskim odbyło się jedno z barwniejszych świąt w kalendarzu katolickim. Zielna jest świętem, które zbiega się z odpustem w parafii Puńsk. Ludzie idą do kościoła z kwiatami, ziołami, kłosami zbóż, kobiety w strojach ludowych z wiankami z lnu na głowach. Od 1967 r. w parafii poszczególne wsie wykonują wieńce - ołtarzyki, które są święcone podczas Sumy i niesione wokół kościoła w uroczystej procesji. Na te najważniejsze uroczystości do Puńska przybywają setki osób z okolicznych parafii.
Jarmark na Zielnej w Puńsku staje się coraz szerzej znany, chętnie przyjeżdżają turyści z głębi Polski i zza granicy. Podczas dorocznego trwania święta odbyła się Msza św. w intencji rolników i ich rodzin oraz za pomyślność za zebrane plony. Po Mszy św. tradycyjnie niesione są chorągwie i ołtarzyki, najważniejszą część procesji stanowią wieńce dożynkowe. Niektóre są skomponowane po mistrzowsku, zawierają wiele elementów nowoczesnej kultury, inne zaś swoje piękno kryją w tradycji, są wykonane z kłosów zbóż i ziół.
Wieńce symbolizują nie tylko podziękowanie Bogu za zebrane plony, ale także są dowodem istnienia twórczości ludowej. Po zakończeniu uroczystości kościelnych odbył się XV Festiwal folklorystyczny "Ant kalmo gluosnys"( Wierzba na wzgórzu). Na scenie tego festiwalu zaprezentowały się miejscowe zespoły ludowe. Podziwiać można było piękne stroje ludowe, wirujące pary w tańcach, posłuchać pięknych pieśni. Podczas trwania święta Zielnej odbył się 37. Jarmark rękodzieła ludowego , sztuki ludowej i kulinarnej. Na jarmark przyjechali twórcy ludowi z Litwy i kraju, na którym można było zakupić ceramikę, wyroby z drewna i gliny, wycinanki, tkaniny, hafty, koszyki, książki i inne dzieła artystów ludowych. Można również spróbować litewskiego chleba, pysznych ciast, słodkiego miodu.
Okoliczni mieszkańcy i wszyscy zwiedzający przybywają nie tylko na zakupy, ale również po to, aby nacieszyć oko mnóstwem eksponatów, chętnie też zagadują twórców ludowych, pytają o ich pracę, technikę wykonania. Zielna - to święto przypadające między zakończeniem prac letnich a rozpoczęciem prac jesiennych, gdzie związki człowieka z przyrodą są bardzo bliskie, święto bardzo szybko zadomowiło się, a w kościołach w tym dniu rozpoczęto święcić zioła. Stąd nazwa tradycyjnej Zielnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz