13 maja 2023

Uroczyste otwarcie Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów w klasztorze sejneńskim.



   W podominikańskim klasztorze w Sejnach odbyło się  uroczyste otwarcie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uroczystość rozpoczęła  się od dziękczynnej Mszy św. w Bazylice sejneńskiej pod przewod.  ks. bp Jerzego Mazura. Po Eucharystii nastąpiło  uroczyste przecięcie wstęgi będącej symbolem otwarcia Muzeum Kresów. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. "Kresy to duma i potęga Rzeczpospolitej" - takie hasło przyświeca od samego początku, kiedy nastąpił zamysł utworzenia w podominikańskim klasztorze Muzeum Kresów. Na terenie wirydarza klasztornego odbyły się przemówienia gości, wręczenie  pamiątkowych medali oraz występy o charakterze kulturalnym. Na scenie wystąpił: zespół ludowy "Nachodne", młodzież litewska oraz chór z Suwałk. 

    W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych: minister kultury prof. Piotr Gliński, posłowie Sejmu RP, władze samorządowe, duchowni polscy i litewscy, konsul Litwy w RP, służby mundurowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Sejneńszczyzny. Po uroczystości kulturalnej był czas na zwiedzanie Muzeum Kresów. Muzeum jest w głównej mierze multimedialne, ponieważ nie ma zbyt wielu artefaktów z tamtych czasów, ale są infografiki, a na monitorach wyświetlane są wszystkie niezbędne informacje. Bardzo ciekawy jest fotoplastikon, który dla wielu młodych w ogóle nie jest znany, a ukazuje on stare zdjęcia Sejn i terenów północno-wschodniej Polski. 

    „Historia Kresów Wschodnich” opowiadająca o historycznych ziemiach wschodnich, „Wielokulturowość Kresów Wschodnich” ukazująca wzajemne relacje kulturowe oraz religijne, „Ludzie Kresów Wschodnich” prezentująca opowieść o znanych i nieznanych obywatelach oraz „Mitologia Kresów Wschodnich”, które jest ukłonem w stronę dzieci i młodzieży. Jest także specjalne pomieszczenie, gdzie będą prowadzone zajęcia edukacyjne. Klasztor podominikański w Sejnach został generalnie wyremontowany. Odnowiono cały parter łącznie z wirydarzem. Na piętrze wyremontowano baszty i pomieszczenia do nich przyległe oraz ciągi komunikacyjne. 

    Remont klasztoru podominikańskiego rozpoczął się trzy lata temu. Koszt to 20 mln złotych. Aż 85 proc. tej kwoty pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Resztę dołożyła parafia. Szacuje się, że dzięki realizacji projektu liczba osób odwiedzających obiekt wzrośnie o 7 270 osób rocznie. Muzeum Kresów  otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających, aby historia Kresów RP była tutaj uwieczniona i poznawana, a liczba wystaw i ich atrakcyjność na pewno nie pozwolą na nudę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz