21 maja 2023

Złociste łany rzepaku ozimego, aż chciałoby się zanurzyć w tych żółtych, kołyszących się falach.


    Kwitnące rzepakowe pola to nieodłączny symbol majowej wiosny. Za oknem piękna, słoneczna pogoda, przyroda mieni się zielenią i przepięknymi kolorami, a na polach dominuje żółty kolor rzepaku, który zachwyca  fotografów i każdego turystę odwiedzającego nasz region. To właśnie w maju, duże obszary pól wypełnione są pięknym, żółtym kolorem. Znajdziemy je w pobliżu głównych dróg, podczas wycieczek rowerowych, jak i w miejscowościach, w których  lubimy wypoczywać. Z myślą o osobach, które lubią podziwiać wyjątkowe krajobrazy, z rzepakiem w roli głównej. 

    Prowansja we Francji ma swoje lawendowe pola, Holandia tulipanowe zagłębia,  a my w Polsce mamy swoje rzepakowe pola. Złote pola energetycznej barwy, budzą w nas zachwyt i nieopisaną radość. Widok zapiera dech w piersiach, aż chciałoby się zanurzyć w tych żółtych, kołyszących się falach.  Najstarsze źródła podają, że rzepak znany był już 3 tysiące lat przed naszą erą w Indiach. Początkowo występował w krajach o ciepłym klimacie, dziś rośnie głównie w klimacie umiarkowanym. W Europie rzepak upowszechnił się około XIII wieku. 

     Rzepak to oleista roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny kapustowatych. Roślina wymaga dobrych, żyznych gleb. Otrzymywany z niej olej jest niezwykle cenny i wartościowy dla zdrowia. To także roślina miododajna, z którego jest pyszny rzepakowy miód pszczeli. Rzepak uprawiany jest głównie w krajach Eurazji. W Polsce uprawia się głównie rzepak ozimy i jego uprawy zajmują aż 95% powierzchni upraw wszystkich roślin oleistych. Korzystając ze  słonecznych chwil warto wybrać się na łono natury. Bo kto nie widział malowniczych pól rzepakowych, niech  się spieszy.  Rzepak kwitnie około 3 tygodnie, więc warto wsiąść na rower i trochę się dotlenić, przy okazji nacieszyć oczy tym wspaniałym widokiem skrzących się złocistych łanów rzepakowych  pól. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz