Na Sejneńszczyźnie po zimowych bezśnieżnych i mało mroźnych miesiącach Wiosna jest jedną z najbardziej wyczekiwanych pór roku. Z pewnością swoje robi więcej słońca, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wiosna astronomiczna bo o niej mowa, rozpocznie się 20 marca o godzinie 10.01 i trwać będzie przez 93 dni, wnosząc nowe życie do świata przyrody. Natomiast Wiosna kalendarzowa rozpocznie się dzień później.
Podczas Wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa. To wszystko wskazuje, że Wiosna powoli się „rozkręca” i raczej już nic jej nie zdoła zatrzymać. Budząca się do życia wiosenna przyroda na początku nieśmiało pokazuje swe oznaki, ale z biegiem czasu zobaczymy tych akcentów wiosennych coraz więcej. Wzrost temperatury aktywuje wiele gatunków owadów, szczególnie zapylaczy, takich jak pszczoły, gdzie te owady odgrywają kluczową rolę w ekosystemie.
Wracają z zimowisk żurawie, szpaki, kopciuszki a już wkrótce także i poczciwe bociany. Właśnie największą wiedzę o zbliżającej się wiośnie czerpiemy z naszej przyrody, a jej oznaki związane z tym nowym cyklem życia od wieków bardzo nas cieszą. Warto więc wybrać się na spacer do lasu, nad jezioro, czy na łąkę i na własne oczy zobaczyć magię budzącej się wiosennej przyrody, która może być źródłem wielu różnych pozytywnych inspiracji na Sejneńszczyźnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz