8 sierpnia 2016

Maratony kresowe 2016 - „Pogranicze z Gaładusią”, czyli „Pasja - Rywalizacja - Przyjaźń”.

Na malowniczej Ziemi Sejneńskiej odbył się kolejny Międzynarodowy Rowerowy Maraton Kresowy - „Pogranicze z Gaładusią” 2016 - „Pasja - Rywalizacja - Przyjaźń” w pięknych okolicznościach przyrody. Malowniczo położone trasy były przystosowane do wieku oraz umiejętności z odpowiednimi dystansami: Mikro 200 - 300m (dla przedszkolaków), Mini - 10,0 km, Półmaraton - 41km oraz Maraton - 75 km. Ogólny charakter wyścigu nie zmienił się. Trasa maratonu była atrakcyjna pod względem krajobrazowym i przebiegała pośród morenowych Pagórków Sejneńskich, Las Borek i Krasnogrudzki, przez urozmaiconą i pofałdowana rzeźbę terenu wokół jeziora Gaładuś oraz fragmentem pasa granicznego przez terytorium Litwy. Odcinki znane z poprzednich lat zostały poprowadzone w przeciwnym kierunku. Trasa wyścigu uległa więc dość dużej metamorfozie. W maratonie uczestniczyło 412 zawodników z Polski, Litwy, Białorusi oraz Rosji. Najlepszy zawodnik Maratonu w kategorii Elita(M) Pacevicius Sarunas z Kowna pokonał trasę 75 km w czasie 02:30:23sek. ze średnią prędkością 29.92 km/h. Najlepsza zawodniczka Maratonu w kategorii Open(K) Latozaite Silvija z Kupiskis pokonała trasę 75 km w czasie 02:44:16 sek. ze średnią prędkością 27.39 km/h. Rowerowy Maraton Kresowy ma na celu popularyzację kolarstwa, turystyki rowerowej i ciekawych tras rowerowych w połączeniu ze sportową rywalizacją, rekreacją, zabawą i na rozwijaniu przyjaźni między narodami, a wszystko to na przyjaznej dla rowerów malowniczej Ziemi Sejneńskiej.