17 sierpnia 2020

Jarmark Wigierski, czyli regionalnie, swojsko, kulturalnie oraz odpustowo nad jeziorem Wigry.

 

     W Wigrach obok klasztoru wigierskiego,  jak co roku z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się największy w regionie jarmark. Dopisała pogoda, więc na jarmark przybyli licznie mieszkańcy Suwalszczyzny, goście oraz turyści z kraju i z zagranicy. Jarmark Wigierski to przede wszystkim spotkanie z tradycyjną kulturą Suwalszczyzny, z jej specyficznym dziedzictwem, którego korzenie tkwią w wieloetnicznej i wielokulturowej mozaice tych ziem. 

     W klasztornych ogrodach zostało rozstawionych około stu straganów  z regionalnym jadłem i rękodziełem ludowym . Było, więc: ekologiczne jedzenie: wędliny, chleb, sękacze, ciasta, miód z własnych pasiek  i tradycyjne domowe nalewki oraz rękodzieło ludowe: koronkowe obrusy, oryginalne chodniki wykonane przez twórczynie ludowe. Niektóre przysmaki są rzadko spotykane na naszych stołach.

      Podczas jarmarku można było zapoznać się i degustować tradycyjne wyroby regionalne. Na jarmarku swoje stoisko prezentował Wigierski Park Narodowy i Zakład  Aktywności  Zawodowej "Sowa". Czas nad Wigrami  umilały występy zespołów ludowych takich jak: "Nachodne" ," Wigranie" oraz inni lokalni artyści.

     Odpust wigierski, odbywający się co roku 15 sierpnia w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ma kilkusetletnią tradycję sięgającą jeszcze czasów kamedułów. Wówczas takie jarmarki nie ograniczały się do działalności handlowej, były to przede wszystkim czasem spotkań międzyludzkich.

      Dzisiejszy Jarmark Wigierski to doskonała okazja do rodzinnych zakupów i wspólnego spędzenia wolnego wakacyjnego czasu na świeżym powietrzu obok malowniczego jeziora Wigry i Wigierskiego klasztoru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz