10 sierpnia 2020

Lotnisko Suwałki - otwarcie nowego pasa startowego, na którym wylądowały pierwsze samoloty.

    

           Na lotnisku suwalskim odbyła się uroczystość otwarcia nowego pasa startowego. Otwarcie rozpoczęło się od przelotu z lotniska Kętrzyn - Wilamowo do Suwałk uczestników biorących udział w "XXII Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur 2020". W uroczystym otwarciu lotniska uczestniczyli m.in. minister edukacji, parlamentarzyści województwa podlaskiego, władze województwa, radni, miłośnicy lotnictwa oraz suwalczanie. Gośćmi honorowymi byli uczestnicy międzynarodowego zlotu. 

          W programie otwarcia lotniska było m.in. zwiedzanie lotniska, wystąpienia prezydenta Suwałk i gości oraz loty widokowe nad miastem. Podczas otwarcia prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział - "..Chcemy poprzez lotnisko podnieść atrakcyjność tego miejsca, tego regionu, pięknej Suwalszczyzny. Na pewno to jest atut, który będzie procentował w przyszłości, który będzie otwierał tę przestrzeń powietrzną dla biznesu, ale także dla turystów.. ". 

           Na otwarcie pasa do Suwałk przyleciały takie samoloty jak: "King Air 250 - Beechcraft", "Piper PA-18-150 Super Cub"(zabytkowy samolot z pływakami), samoloty typu "Cessna", wiatrakowiec "ELA", i inne samoloty. W sumie na uroczystość przyleciało 36 samolotów i ich piloci miłośnicy lotnictwa, którzy wzięli udział w "XXII Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur 2020". 

          Oficjalnie oddany do użytku pas startowy ma długość 1320 m i szerokość 30 m. Ponadto powstała m.in.: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna. Lotnisko Suwałki o kodzie (ICAO: EPSU), to cywilne lotnisko sportowe Aeroklubu Suwalskiego już wpisane do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A to oznacza, że mogą już z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, ale również np. awionetki, śmigłowce, szybowce czy motolotnie. Pas posiada oświetlenie do lotów nocnych. Koszt całej inwestycji to 27 mln zł. 

          W planach jest jeszcze budowa stacji paliwowej do tankowania samolotów, wieży kontroli lotów i dodatkowych hangarów. Oddanie obiektu do użytku oznacza, że będzie to najbardziej na północny wschód wysunięte lotnisko, które może mieć duże znaczenie biznesowe i turystyczne dla osób latających w tamtych rejonach, a także kierujących się w stronę krajów bałtyckich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz