28 sierpnia 2020

Półkoty, malowniczo położona miejscowość na Sejneńszczyźnie o inspirującej i ciekawej nazwie.


        Na dawnych pojaćwieskich rubieżach wzdłuż malowniczego jeziora Berżnik i lasu półkockiego - "Las Choiniaki" ( nazwa regionalna) tego lasu powstała od wysokich i gęstych lasów świerkowych rosnących dawno temu na dość dużym obszarze tej miejscowości według niemieckiej mapy kartograficznej z 1800 roku. Ten  krajobrazowo ukształtowany teren na , którym  położona jest wieś Półkoty charakteryzuje się licznymi wzniesieniami,  pośród morenowych pagórków.  

       Posiada nieliczny na Sejneńszczyźnie szeregowy układ wsi ( zazwyczaj układ wsi jest kolonijny). W dawnych czasach nazywała się Poberżany. Powstała w czasie tzw. "pomiary włócznej" (reforma rolna 1547 - 1561). Obecną interesującą  nazwę zaczęto określać od starodawnego rodu Półkotowiczów zamieszkujących tu już w 1560 r.( czyli już 460 lat temu)  na tym terenie. W końcu XVIII wieku była to wieś królewska należąca do starostwa  niegrodowego berżnickiego w powiecie grodzieńskim. W czasie działań wojennych  II wojny światowej zniszczona jak wiele innych miejscowości na tym terenie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. 

       Miejscowość graniczy ze wsiami: Berżniki, Dworczysko, Hołny Wolmera, Folwark Berżniki, Krejwińce. Do czasów współczesnych zachowało się tu kilka dawnych ładnych drewnianych domów, które gubią się wśród nowych budowli z pustaków. Znajdujący się tutaj polodowcowy teren pagórkowaty, pola uprawne oraz pastwiska sprzyjają  rolnictwu.  We wsi znajduje się urokliwa kapliczka ludowa  na lipie oraz kapliczka św. Ambrożego patrona pszczelarzy. W miejscowości znajduje się dawne  pojaćwieskie grodzisko na niedużym morenowym  wzniesieniu . 

       Z powodu malowniczo położonej miejscowości  nad  jez. Berżnik, już w latach 60 -tych  XX wieku wypoczywało tu wielu letników, były to tzw. "wczasy pod gruszą". Czyste wody jeziora i powietrze, a także małe zaludnienie tych terenów, to tu  wczasowicze znajdowali spokój i ciszę oraz odpoczynek od dnia codziennego.  W czasach obecnych tej półkockiej krainy są miejsca  równie ciekawe do spędzenia urlopu. 

       Takie  idealne na odpoczynek dla każdego polecane  w Półkotach miejsca  z klimatem to całoroczne:  domki wczasowe "Lipowe Zacisze" oferujące certyfikowany miód pszczeli z Sejneńszczyzny/ Łoździejszczyzny wraz z pierwszą na Sejneńszczyźnie apiterapią (metodą leczenia różnego rodzaju dolegliwości za pomocą produktów pszczelich )i interesującymi warsztatami pszczelarskimi. 

       Natomiast malowniczo położone na wzgórzu siedlisko "Dereniowe Wzgórze", to wypoczynek w całorocznym drewnianym domu stanowiącym jednocześnie  wspaniały punkt widokowy na jezioro Berżnik,  gdzie  gorąca beczka (sauna norweska) idealna na zimę rozgrzeje każdego z komfortowym jacuzzi.

       Te  miejsca w Pólkotach są właśnie dla Ciebie, gdzie ich urokliwy charakter skłania do odkrywania ich w pełni. Odpoczyniesz  w tych  półkockich całorocznych kwaterach oferujących  prawdziwy wypoczynek wśród pięknej pobliskiej przyrody i korzystania z jej walorów. 

       Wyjątkowa to kraina, bo będąca fragmentem Zielonych Płuc Polski i należąca do obszaru "Natura 2000 Pojezierze Sejneńskie - obszary siedliskowe". Ta malownicza miejscowość leżąca na dawnych pojaćwieskich rubieżach o sympatycznej nazwie Pólkoty, nazwanej tak od 460 lat położona jest na terenie gminy Sejny i administracyjnie należy do Powiatu Sejneńskiego, nieopodal styku granic trzech państw Polski, Litwy i Białorusi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz