3 października 2020

Jesienne krajobrazy spowite mgłami mają w sobie niezwykły urok i nastrój z klimatem poranka.     Jesienna pora otula świat mgłą, mając w sobie niezwykły urok i nastrój. Zamazane krajobrazy, z których wyłaniają się lekko zarysowane kształty, mogą zapierać dech, budząc nasz podziw tym niesamowitym pięknem natury. Mgła jest prawie mistycznym zjawiskiem, czymś nie z tej ziemi oraz jest najzdrowszym naturalnym filtrem powietrza. Tonące we mgle drzewa stwarzają efekt tajemniczości. 


     Mgła to nic innego jak miniaturowe kropelki wody, które są tak bardzo lekkie, że nie opadają na powierzchnię ziemi. Unosząc się w powietrzu tworząc białą zasłonę, która jest tym gęstsza, im więcej kropelek znajduje się w powietrzu. Powstają zazwyczaj nocą, przy bezchmurnym niebie, gdy ziemia szybko stygnie, oddając ciepło, a stykające się z nią powietrze gwałtownie traci temperaturę. 


     Są jak olbrzymie chmury, tyle tylko, że nie dryfują po niebie, lecz otulają ziemię białym naturalnym  szalem. Najłatwiej mgłę można spotkać powyżej lub wokół zbiorników wodnych. Natomiast chłodne i wilgotne doliny oraz zagłębienia terenu są to naturalne siedliska mgły, również mgła może gromadzić się również na wzgórzach i ponad mokrą, osłoniętą od wiatru ziemią. 


     Ta jesienna pierzyna otulająca grunt, jak swoiste jezioro okraszone wysepkami wystających drzew, krzewów, zagajników ukazując lub ukrywając elementy krajobrazu tworzą niezwykle atrakcyjną atmosferę tajemniczości. Warto więc wstać rano przed wschodem słońca choćby dla sprawdzenia czy rozpoznajemy znane nam krajobrazy widziane za dnia oraz poczuć ten mistyczny klimat poranka we mgle budzącego się dnia.

    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz