20 października 2020

Październikowe inspiracyjne klimaty, czyli jesiennie czasem pogodnie czasem odmiennie. 

      Październikowe jesienne dni stają się coraz krótsze, a noce i poranki bardzo rześkie. Można stwierdzić, że w październiku aura bywa bardzo zmienna, czasem przypomina lato, a innym razem porę zimową. Październik jest swego rodzaju takim jesiennym kwietniem, bo przeplata często skrajne typy pogody. Jednakże jednego zjawiska do tej pory spodziewać się nie było można, a jest nim upał, chyba już nikt nie ma wątpliwości, że jesień zawitała do nas na dobre. 
     

     W ujęciu termicznych pór roku pokrywa się z początkowym okresem jesieni - gdy średnia temperatura dobowa maleje od 10°C do 5°C i z tej relacji stopniowo zamiera wegetacja. Przyroda powoli przygotowuje się do zimowego spoczynku. Ponad naszymi głowami przelatują klucze dzikich gęsi. Często słychać ich gęganie,  jakby pożegnanie i obietnicę wiosennego powrotu. Nadal można natrafić na niektóre gatunki grzybów, ale te nie występują już tak obficie. 
     

     Pola zapomniały już o szumie łanów zbóż. Rolnicy dokonują podorywek i orek przedsiewnych. Sieją zboża ozime - żyto, pszenżyto, pszenicę i jęczmień ozimy. Jesień jest niezwykle różnorodna i wygląda inaczej w lesie, na łące czy w polu. Czasem zdarza się, że pogoda jesienna zrobi się znacznie przyjemniejsza, niż ma to miejsce w ostatnich dniach.
      

     Zatem wycieczka do lasu to wielka przyjemność i odprężenie po pracowitym czasie. Spacery o tej porze roku są niezwykle przyjemne. W lesie listowie mieni się bajecznymi kolorami, a spadnięte liście tworzą pod stopami miękki, różnobarwny kobierzec, odurzający nas swym niepowtarzalnym zapachem. I na koniec taka mała jesienna ciekawostka - październik to najdłuższy miesiąc w roku. Nie tylko trwa 31 pełnych dni ale ma jeszcze 1 dodatkową godzinę - nie zapomnijmy w ostatni weekend o cofnięciu zegarów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz