15 maja 2021

Majowy czas na Pojezierzu Sejneńskim i obecność tam gdzieś w gaju nad brzegiem ruczaju.    

     Przed nami jest kolejna piękna wiosna - to Maj miesiąc soczystej zieleni, błękitnego nieba i cudownych zapachów. Miesiąc Maj przez nas uznawany jest za najpiękniejszy miesiąc w roku, a zawdzięcza swą nazwę bogini przyrody, urodzaju i płodności - mitologicznej Mai. Nazwa miesiąca Maj pochodzi od łacińskiej nazwy „Maius”. Została ona zapożyczona przez większość języków europejskich. W języku polskim określenie „maić” oznacza tyle samo, co stroić się. Staropolska nazwa maja brzmiała „Trawień”.

     W Polsce miesiąc jest dość ciepły, noce i poranki bywają jeszcze chłodne, a nawet czasami zdarzają się i przymrozki. Słońce ogrzewa coraz bardziej ziemię i budzi do życia owady oraz ślimaki winniczki, które pojawiają się nagle i od razu w dużej liczbie. W olsach na dnie lasu wciąż dociera sporo światła, rozwijając bujną warstwę podszytu i runa z dużą ilością obrośniętych roślinnością zielną, leżących pni drzew oraz nadwodnych omszonych kamieni. Nad tymi ciekami wodnymi jest wiosną równie ciekawie, sprawdzimy tam swoją wiedzę, spostrzegawczość i uruchomimy wyobraźnię podczas pobytu w tym terenie.

     W maju łąki zmieniają swoje kolory. Gdy zaczyna kwitnąć mniszek lekarski, to na łąkach dominuje kolor żółty. Raj za to mają pszczoły, które nadrabiając zimowy czas, zbierają pyłek i nektar, który potem będzie słodkim miodem. Ciesząc się majem i rozkoszując się jego przyrodą - soczystą, zieloną, świeżą i niepowtarzalną, dla tych, którzy kochają przyrodę i dostrzegają jej piękno, wtedy maj jest naprawdę uroczy.

    Jeśli potrafimy zatrzymać się na chwilę i zapomnieć o troskach dnia codziennego, dostrzeżemy to, czym przyroda nas obdarza, bo przecież w maju jak w raju. Natomiast stały kontakt z majową przyrodą jest przecież także gwarancją, że dłużej zachowamy młodość, dobre zdrowie i humor oraz siły witalne. Wystarczy tylko umiejętnie korzystać z tej oferty majowej przyrody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NA POJAĆWIESKICH RUBIEŻACH ( FOTO BLOG )

BLOG REGIONALNO - KRAJOZNAWCZY.

TWORZONY OD PONAD 10 LAT Z PASJĄ ARTYSTYCZNO - FOTOGRAFICZNĄ .

PROMUJĄCY KRAINY ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ - SEJNEŃSKIEJ - SUWALSKIEJ.

PISANY OBIEKTYWEM FOTOGRAFICZNYM WRAZ Z KRÓTKIM CIEKAWYM OPISEM.

ZAPRASZAM ARTYSTA FOTOGRAF LESZEK PRZEBOROWSKI.