7 września 2021

XVII Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria 2021” to sposób ukazania minionych dziejów.      Mieszkańcy Suwalszczyzny,  goście  spoza regionu, a nawet zza granicy mogli przenieść się w czasy Jaćwingów, dzięki Jaćwieskiemu Festynowi Archeologicznemu. Festyn archeologiczny odbył się  w Szwajcarii koło Suwałk, tuż obok słynnego cmentarzyska kurhanowego z okresu rzymskiego i wędrówek ludów, przebadanego w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku przez Kompleksową Ekspedycję Jaćwieską, w miejscu, gdzie przed laty znajdowało się obozowisko ekspedycji . 

      W czasie trwania festynu specjaliści w tej dziedzinie z Polski i Litwy demonstrowali najróżniejsze techniki i rzemiosła, jakimi posługiwano się w zamierzchłych czasach. Można między innymi było obejrzeć, jak w epoce kamienia wykonywano narzędzia i broń z krzemienia, kości i rogu, w jaki sposób wykonywano naczynia gliniane, zarówno poprzez lepienie ręczne, jak i na kole garncarskim. Prezentowane były sposoby wykonywania odzieży i najprzeróżniejszych ozdób. 

      Odtwarzano metody sporządzania pożywienia, mikstur z leczniczych z ziół. Można, na przykład, było spróbować swej zręczności w strzelaniu z łuku.  Atrakcji było wiele. Pokazom towarzyszyły  koncerty muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi, muzyki dawnej i muzyki źródeł. Nie zabrakło również stoisk, na których można było kupić atrakcyjne pamiątki.  

      Natomiast mocnych wrażeń dostarczył: Turniej Wojów o "Skarb Skomanda""(Skomand wódz jaćwieskiego plemienia Sudawów). Dlatego też walczono o palmę pierwszeństwa z zaangażowaniem i poświęceniem. Nagrody były wyjątkowe i cenne - starannie wykonane repliki broni sprzed wieków. Widowiskowe popisy wywołały wiele emocji i gorący aplauz widzów. 

      Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami.  Jaćwingowie zostali podbici we wczesnym średniowieczu przez Zakon Krzyżacki. Celem tej cyklicznej imprezy jest zaprezentowanie zagadnień związanych z archeologią doświadczalną.  Ta dyscyplina nauki o naszej odległej przeszłości polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz