26 września 2021

Wrześniowy początek jesieni, gdzie poranny świt co chwilę barwy zmienia na Sejneńszczyźnie.   Pod koniec miesiąca września skończyło upalne lato i mamy kolejną porę roku, jaką jest jesień, która rozpoczęła się 22 września o godz. 21:21 i potrwa 90 dni. Na Sejneńszczyźnie jesień przywitała nas chłodem, i przelotnym deszczem oraz zimnym wiatrem, jak to jesień. Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej. Za miesiące jesienne na półkuli północnej uznaje się wrzesień, październik i listopad. 

   Jesień to również czas zmian w przyrodzie. Promienie słoneczne padają bardziej z ukosa i nie grzeją już tak silnie jak w poprzednich miesiącach,  składając się ze światła o różnych długościach fali, które złożone razem widzimy jako białe. Jednak takie światło możemy rozczepić poprzez pryzmat. Biały jest mieszaniną wszystkich kolorów tęczy, od czerwonego aż po fiolet. Na kolory wschodu słońca wpływ ma rozczepienie fal światła, ale też i pyłki unoszące się w powietrzu. 

   Budzący się jesienny dzień o poranku bywa  zazwyczaj chłodny z mgłami.  Wszystko to wygląda majestatycznie w ten wczesny jesienny świt. Pola zapomniały już o szumie łanów zbóż.  Rolnicy sieją zboża ozime.  Dojrzewają w tym czasie owoce i nasiona licznych drzew i krzewów. W lasach nieśmiało pojawiają się grzyby. Na niebie klucze żurawi ciągną w przelocie na południe, żegnają nas swoim jesiennym klangorem. 

   Jesień jest niezwykle różnorodna i wygląda inaczej w lesie, nad jeziorem, nad rzeką, na łące czy w polu. Czyż zatem miesiąc Wrzesień nie jest piękny w swojej krasie? Pełna uroku malownicza pora roku zachęca nas do spacerów, wędrówek i podziwiania piękna zmieniającej się wokół natury tej jesiennej pory roku na naszej klimatycznej Sejneńszczyźnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz