16 września 2021

Konkurs Orki 2021 ciągnikiem z pługiem zagonowym - każdy orze jak może na Sejneńszczyźnie.     Konkurs orki pługiem zagonowym zawieszanym odbył się  po raz drugi na polu w Radziuszkach  na Sejneńszczyźnie.  Do konkursu orki z pozytywną energią przystąpiło siedmiu oraczy. Uczestnicy konkursu wykonywali orkę przy pomocy tradycyjnych  ciągników Ursus C-330 i ciągnika  Zetor 5340 oraz wspomnianych pługów zawieszanych  zagonowych . Orkę konkursową komisja oceniała:  za prostoliniowość, głębokość i dokładność bruzd, wykształcenie skib, jakość pracy pługa, wygląd zaoranej powierzchni, wykształcenie skiby, równomierność zagłębiania  czy pokrycie resztek roślinnych. 

    Oracze mogli zdobyć maksymalnie 70 punktów.  Poddawano  także ocenie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas przygotowywania do orki i w czasie jej wykonywania.  Organizatorzy przewidzieli puchary i nagrody dla zwycięzców, a także dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu, gdzie uroczyste wręczenie odbędzie się na  Dożynkach Powiatowych. Organizatorem konkursu była szkoła ZSCKR w Sejnach razem ze Starostwem Powiatowym w Sejnach. 

     Konkurs jest okazją do wymiany doświadczeń i miłego spędzenia czasu. Ideą, która przyświecała  konkursowi, jest przywrócenie świetności współzawodnictwa w jakości wykonania  zabiegu uprawy tradycyjnej, czyli orki. Orka to ważny etap uprawy roli, ma ona duży wpływ na uzyskiwane płody rolne. Warkot traktorów i zapach oranej ziemi przypomniał nam jak trudna , niezastąpiona i ważna jest praca rolnika na Sejneńszczyźnie.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz