24 października 2021

Chryzantemy - jesienne kwiaty, gdzie się pojawiają, wprowadzają pozytywną energię i czar jesieni.    Chryzantemy to bardzo stare rośliny, pierwsza pisemna wzmianka o nich pochodzi z Azji i sięga już ponad 2000 lat. Kwiaty te w Europie pojawiły się dopiero 300 lat temu, bo Chińczycy i Japończycy przez wiele wieków zabraniali ich wywozu za granicę. W Chinach do dziś uważa się je za symbol dobrobytu, zdrowia i długiego życia, a w Europie Zachodniej są to pełne radości kwiatki, będące przedłużeniem lata i elementem kolorowych dekoracji domów, tarasów oraz bukietów. 

    Ich łacińska nazwa" Chrysanthemum"  pochodzi od dwóch greckich słów: "chryzos" - co znaczy złoto (pierwotnie chryzantemy występowały prawie wyłącznie koloru żółtego), oraz "anthemon "- kwiat.  Stąd też mamy naszą polską nazwę "złocień". Chryzantemy szybko jednak zyskały popularność i dzisiaj są jednymi z najpopularniejszych kwiatów jesieni.  To typowe kwiaty jesieni - kwitną, gdy dzień staje się krótszy od nocy. 

    Kwiaty wczesnych odmian pojawiają już od sierpnia, a ostatnie kończą swój kolorowy spektakl wraz z nadejściem pierwszym przymrozków. Dzisiaj ogromna różnorodność rozmiarów, kształtów i kolorów kwiatów może przyprawiać o zawrót głowy, a co roku pojawiają się nowe odmiany. Mają niezwykle orientalny charakter. Co więcej czerwone chryzantemy mogą oznaczać wyznanie miłości, białe symbolizują prawdę, a żółte mówią o zakochaniu się.

     Chryzantema w naszym kraju od lat kojarzy się z żałobą, ponieważ kwiaty te najczęściej są kupowane do dekoracji nagrobków.  Na całym świecie chryzantemy mają jednak wcale nie tylko taką symbolikę. W odpowiedniej kompozycji te i inne chryzantemy zwane złocieniami  będą  przede wszystkim przywoływać na myśl czar jesieni.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz