20 marca 2022

Wiosna i jej początek w krainie Pojezierza Sejneńskiego, gdzie do życia budzi się przyroda.    Na Pojezierzu Sejneńskim  po zimowych miesiącach  Wiosna jest jedną z najbardziej wyczekiwanych pór roku.  Z pewnością swoje robi więcej słońca, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.  Wiosna bo o niej mowa, rozpocznie się 20 marca o godz. 16:33 i trwać będzie przez 93 dni, wnosząc nowe życie do świata przyrody.  Natomiast Wiosna kalendarzowa rozpocznie się dzień później, czyli 21 marca.  Na pewno każdy z nas czeka Wiosny i jakichkolwiek jej zwiastunów, gdzie świat roślin i zwierząt rozpoczyna okres budzenia się do życia.  Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa. 

    Ciepłe promienie wiosennego słońca powoli topią zalegający lód na jeziorach.  Jako pierwszy obsypał się kwieciem wawrzynek wilczełyko, krzew, który przypomina, że jest wiosna.  Na leśnych polanach pojawiły się kwitnące kwiatostany leszczyn wraz z nieśmiało kwitnącymi przebiśniegami.  Na niebie słychać  i wdać pierwsze przeloty gęsi gęgawy  wracające z zimowisk.  Na rozlewiskach rzecznych można zobaczyć i usłyszeć "klangor" pięknych  i majestatycznych  żurawi  pierwszych  ptasich zwiastunów wiosennych  szukających  pożywienia.  To wszystko wskazuje, że wiosna powoli się „rozkręca” i raczej już nic jej nie zdoła zatrzymać.  

    Budząca się do życia wiosenna przyroda na początku nieśmiało pokazuje swe oznaki, ale z biegiem czasu będzie ich coraz więcej. . „Wiosna - cieplejszy wieje wiatr, Wiosna - znów nam ubyło lat, Wiosna, wiosna w koło…….” - tak rozpoczyna się piosenka „Wiosna” zespołu "Skaldowie".  Coś w tym jest, bo budząca się do życia Wiosna to wspaniały okres, w którym odradza się przyroda co może być źródłem wielu różnych interesujących, ciekawych i pozytywnych inspiracji twórczych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz