16 maja 2022

Wymowna instalacja memorialna poświęcona pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 r.


     Wymowna instalacja memorialna " Ostatni krzyk Obławy" została uroczyście poświęcona  w  Puszczy Augustowskiej na leśnej polanie przy rozjeździe leśnych dróg  "Kopanej Linii"( droga Stanowisko - Frącki)  i drogi  "Kurzyniec"( droga Giby - Rygol) miejscu tymczasowego obozu ofiar Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 roku.  Na to puszczańskie  wydarzenie przybyły liczne delegacje i poczty sztandarowe służb mundurowych, leśnictw.  Przybyli samorządowcy, przedstawiciele instytucji, szkolna młodzież, orkiestra wojskowa z Giżycka. Uroczystość odbyła się z udziałem Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej -  Jarosława Zielińskiego, oraz wielu innych gości, w tym przedstawicieli: duchowieństwa na czele z ks. prałatem Stanisławem Wysockim. 

      W tym leśnym otoczeniu na początku odbyło się powitanie uczestników uroczystości oraz zostało przedstawione słowo historyczne.  Następnie odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia Pomnika wraz z nabożeństwem Słowa Bożego. Odbyło się również wystąpienie zaproszonych gości  wraz apelem pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej z Lipca 1945. Uroczystość zakończyła się salwą honorową wraz ze  złożeniem wieńców, kwiatów oraz zapaleniem zniczy. Na tym leśnym miejscu znajduje się drewniany krzyż, który stał dawniej w Gibach , kamień - obelisk , figura Chrystusa Frasobliwego oraz  dzwon pamięci - jako "Głos wołający o prawdę" .  Całość wieńczy maszt z biało -czerwoną  flagą państwową.  

       Miejsce to działa na wyobraźnię i przypomina nam wydarzenia  sprzed siedemdziesięciu siedmiu lat. Jest to jedno z niewielu istniejących do dziś, autentycznych miejsc ofiar obławy. Możliwe, że miejsce stracenia i wiecznego spoczynku tych osób znajduje się w pobliżu granicy, po stronie białoruskiej.  Strona polska od wielu lat prowadzi starania o ustalenie losów osób zaginionych w obławie.  Obława augustowska trwała między 10 a 25 lipca 1945 roku,  nazywana jest „małym Katyniem", to największa po II wojnie światowej akcja pacyfikacyjna przeprowadzona na polskich żołnierzach  podziemia niepodległościowego. 

      Operacja  została przeprowadzona  przez siły sowieckie wspierana  była przez polskich komunistów. Celem tej operacji było rozbicie oddziałów partyzanckich działających  na pograniczu polsko-litewskim, w  lasach Puszczy Augustowskiej i na terenach do jej przyległych. Organizatorami tej leśnej uroczystości był: Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku, Społeczny Komitet Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych, Instytut Pamięci Narodowej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz  Nadleśnictwo Pomorze.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz